سی‌ان‌ان گزارش داد: طرح جدید تيلرسون برای حفظ برجام در عین برخورد شدیدتر با ایران

12 مهر 1396 کد خبر : 988619275 | بازدید : 1454

پایگاه اینترنتی سی‌ان‌ان نوشت وزیر خارجه آمریکا با اعضای کنگره در پشت صحنه در تلاش است با طرحی جدید، برجام را حفظ و در عین حال برخوردها با ایران را شدیدتر کند.

به گزارش صبح محلات به نقل از بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان نوشت وزیر امور خارجه آمریکا با همراهی کنگره طرح جدیدی علیه ایران تدوین می‌کند که به موجب آن، برجام حفظ شود، اما برخورد‌های جدیدی با ایران صورت پذیرد.

 

سی‌ان‌ان در تحلیلی درباره برجام اعلام کرد: «درحالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سرگرم بررسی این مسئله است که آیا از توافق هسته‌ای ایران خارج شود، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در پشت صحنه با کنگره در حال تعامل است تا از بروز بحران بین‌المللی احتمالی در این زمینه جلوگیری کند؛ زیرا مهلت ۱۵ اکتبر برای تایید کاخ سفید برای پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نزدیک است.»

 

این خبر را چندین مقام آمریکایی و دیپلمات غربی به اطلاع سی‌ان‌ان رسانده‌اند.

 

به گفته این مقامات و دیپلمات‌ها، تیلرسون و اعضای کنگره در تلاش‌ هستند تا قوانین آمریکا درباره ایران را اصلاح کنند تا تمرکز از مسئله هسته‌ای دور شود. این کار به آمریکا این امکان را می‌دهد تا همچنان در توافق هسته‌ای چندجانبه‌ای بماند که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد و در عین حال، بتواند با «رفتار‌های بی‌ثبات کننده دیگر ایران» مقابله کند.

 

یک مقام بلندپایه دولت آمریکا در این زمینه به سی‌ان‌ان گفت: تیلرسون گفته است که مشکل مطرح درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خود این توافق نیست، بلکه قوانین موجود است؛ زیرا در هر ۹۰ روز، رئیس جمهور آمریکا باید این توافق را تایید کند و همین مسئله سبب ایجاد بحران سیاسی در کشور می‌شود. حال اگر دولت بتواند مسئله هسته‌ای را کنار بگذارد، همه می‌توانند با شادی به مسائل دیگری بپردازند که درباره ایران مشکل‌ساز است.

 

در ظاهر، این کار برای باقی ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای از طریق اتخاذ مواضع تندتر علیه ایران با قوانین، با نشانه‌های سخنان ترامپ مبنی بر اینکه او گفته است ترجیح می‌دهد توافق هسته‌ای را پاره کند، تناقض دارد؛ اما چندین مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفته‌اند که کاخ سفید ظاهرا نگاه بازی درباره این طرح دارد و این گویای آن است که ترامپ احتمالا در حال تغییر رویکرد خود درباره مسائل متعدد مرتبط با ایران است.

 

ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز گذشته در جلسه استماع کمیته نیرو‌های مسلح سنا تاکید کرد که به باور او، منافع امنیت ملی آمریکا در این نهفته است که به توافق هسته‌ای پایبند بماند.

 

نکته جالب توجه اینکه تیلرسون در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، مسئله طرح جدید خود درباره ایران را با وزرای خارجی کشور‌هایی در میان گذشت که در رسیدن به توافق هسته‌ای نقش داشتند یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین. در این دیدار‌ها همه وزرای خارجه کشور‌های مذکور تاکید داشتند که هدف از توافق هسته‌ای، صرفا پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران بود.

 

یکی از مقامات آمریکایی به سی‌ان‌ان گفت: تیلرسون معتقد است توافق هسته‌ای از نظر سیاسی برای آمریکا قابل حفظ کردن نیست؛ زیرا دولت اوباما که برای این توافق مذاکره کرد در واقع امکان رای‌گیری درباره آن را از بین برد و حالا او در تلاش است تا ببیند آیا می‌توان فضای سیاسی در آمریکا از طریق تغییر قوانین داخلی آمریکا در این زمینه تغییر بدهد.

 

تمرکز راهبرد تیلرسون تلاش برای جداکردن مسائل مختلف ایران از طریق اصلاح قوانین داخلی آمریکا در این زمینه است. بر اساس طرح جدید، دولت آمریکا بجای آنکه به صورت ادواری تایید کند که ایران به تعهدات فنی خود بر اساس توافق هسته‌ای پایبند است، قادر خواهد بود به کنگره به صورت مرتب درباره «رفتار‌های تهاجمی گسترده‌تر ایران» از قبیل «حمایت از تروریسم» و برنامه موشک‌های بالستیک گزارش بدهد یعنی همان فعالیت‌های ایران که دولت آمریکا به دنبال مقابله با آن است. این رویکرد سبب می‌شود آمریکا همچنان بتواند در توافق هسته‌ای بماند، اما در عین حال از درگیر شدن در گرفتاری سیاسی رهایی شود که هر ۹۰ روز یکبار به علت مسئله تایید مجدد این توافق پیش می‌آید. در عین حال، این طرح می‌تواند اروپایی‌ها را نیز در تلاش‌های دولت آمریکا برای مقابله با دیگر «فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران»، همراه واشنگتن نگاه دارد؛ زیرا اروپایی‌ها می‌خواهند توافق هسته‌ای سرجای خودش بماند.

 

به گفته سناتور باک کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، نقش کنگره در این طرح جدید اساسی است. او روز گذشته به سی‌ان‌ان تایید کرد که با دولت آمریکا در حال تدوین طرحی درباره ایران است، اما از ورود به جزئیات این طرح خودداری کرد.

 

البته این تلاش‌های تیلرسون و کورکر ممکن است با مخالفت اعضای کنگره از قبیل سناتور تام کاتن جمهوری‌خواه مواجه شود. تام کاتن روز گذشته در شورای روابط خارجی آمریکا ضمن مخالفت با تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اعلام کرد این توافق تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی آمریکا به شمار می‌رود. او تاکید کرد ترامپ با تکیه بر تهدید خروج از توافق هسته‌ای، همچنان باید بر اصلاح این توافق تاکید کند. کاتن گفت: جهانیان باید بدانند که ما جدی هستیم و می‌خواهیم از توافق خارج شویم و حاضریم بار دیگر تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کنیم.

 

مقامات آمریکایی در گفتگو با سی‌ان‌ان اعلام کردند تصمیم آمریکا مبنی بر ماندن یا نماندن در توافق هسته‌ای می‌تواند حامل پیامی برای کره شمالی باشد. یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا در این باره به سی‌ان‌ان گفت: آمریکا به سمت مشاهده یک ضربه استادانه از روی بلوغ سیاسی و دیپلماتیک می‌رود یا اینکه ممکن است این طرح کاملا از هم پاشیده شود و هیچکس نمی‌داند کدام مسیر در انتظار ماست.

 
تگها: صبح محلات, طرح جدید, تيلرسون, حفظ برجام, برخورد, شدیدتر, ایران

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *