آمریکا میلیاردها دلار از قاچاق مواد مخدر در افغانستان سود می‌برد

7 شهریور 1396 کد خبر : 988618693 | بازدید : 3834

یک رسانه روسی فاش کرد که فرماندهان آمریکایی در افغانستان میلیاردها دلار از قاچاق بین المللی مواد مخدر سود می برند و این کشور به منبع کسب درآمد برخی افراد در آمریکا تبدیل شده است.

 به گزارش صبح محلات به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از رن تی وی، شبکه  تلوزیونی روسی در برنامه «رازهای نظامی» اعلام کرد که سال ۲۰۰۱ طالبان کشت خشخاش در افغانستان را تقریبا متوقف کرده و با آن به شدت مبارزه می کرد، اما سال ۲۰۰۲ و پس از حضور نیروهای آمریکایی میزان تولید مواد مخدر ۵۰ برابر شد.

 

بر اساس آمارهای موجود در این برنامه اعلام شد: این وضعیت اکنون به جایی رسیده که افغانستان ۹۳ درصد کل مواد مخدر جهان را تولید می کند و تقریبا در سراسر این کشور خشخاش کشت می شود.

 

این شبکه روسی تاکید کرد: اراضی افغانستان در حالی زیر کشت خشخاش می رود که نظامیان آمریکایی حضور گسترده ای در این کشور دارند، اما هیچ مبارزه موثری علیه کشت این گیاه، تولید و قاچاق مواد مخدر انجام نمی دهند.

 

«عمر ناصر» کارشناس سیاسی افغانستان در گفتگو با رن تی وی اظهار کرد: مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود به کشورهای همسایه از جمله روسیه از راه آسیای میانه، ایران و نیز دیگر مناطق جهان قاچاق می شود و به همین دلیل آمریکا با آن مبارزه نمی کند.

 

وی همچنین افزود: ده ها میلیارد دلار سود ناشی از قاچاق مواد مخدر از افغانستان (به خارج) منتقل می‌شود.

 

شبکه تلویزیونی رن تی وی روسیه در ادامه نیز با طرح ادعای دست داشتن «احمد ولی» برادر «حامد کرزای» رئیس جمهوری پیشین افغانستان در قاچاق بین المللی مواد مخدر از این کشور، گفت که وی تا زمان مرگش (شش سال پیش) بخش قابل توجهی ازتولید و قاچاق مواد مخد را مدیریت و کنترل می کرد.

 

بنابر گزارش این رسانه، احمد ولی که در زندان فدرال آمریکا بسر می برد، پس از روی کار آمدن حامد کرزی آزاد شد و در افغانستان قدرت زیادی پیداکرد به گونه ای که شمار محافظانش قابل مقایسه با نیروهای یک ارتش بود.

 

رن تی وی اعلام کرد: احمد ولی جاده شماره یک از هلمند تا مرز افغانستان با آسیای میانه را در کنترل داشت که از آن مواد مخدر به کشورهای این منطقه منتقل می شد.

 

هم اکنون هم نیروهای آمریکا با وجود آگاهی از  این موضوع هیچ اقدامی انجام نمی دهند، زیرا میلیاردها دلار درآمد حاصل از قاچاق مواد مخدر به این کشور سرازیر می شود.

 

از سوی دیگر، مقام های روس بارها از عملکرد آمریکا و نیروهای غربی در افغانستان از جمله حمایت توام با سکوت از تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور انتقاد کرده اند.

 

وزارت امور خارجه روسیه به تازگی با توجه به افزایش قابل توجه تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، در بیانیه ای خودداری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از مبارزه با این پدیده را بسیار مشکوک و حیرت آور خواند.

 

روسیه در این بیانیه اعلام کرد: متاسفانه وضعیت تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بدتر می شود و مطابق ارزیابی های کارشناسان، حجم مواد مخدر در این کشور امسال به شدت افزایش یافته است.

 

در این بیانیه آمده است: سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان نسبت به سال قبل افزایش یافته و یک سوم جمعیت این کشور به کشت این گیاه می پردازند. حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز کاهش نمی یابد و مناطق بیشتری از جهان از جمله کشورهای آفریقایی را در برمی گیرد.

 

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به افزایش قاچاق مواد مخدر از مسیر بالکان شامل کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه و اروپا در این مسیر، آمده است: بر میزان قاچاق داروهای حاوی مواد مخدر از افغانستان به اروپا از طریق جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و اکراین افزوده می شود.

 

در همین حال، سالانه مقادیر زیادی مواد لازم برای تولید مواد مخدر به افغانستان ارسال می شود و بنا به داده های منابع افغانستانی، کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه و هلند ارسال کننده این مواد هستند.

 

«الکساندر گروشکو» نماینده روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تازگی با اشاره به شکست تلاش ها و عملیات نظامی ناتو در افغانستان گفت: محدوده تحت کنترل طالبان افزایش یافته و سطح کشت خشخاش و همچنین میزان قاچاق مواد مخدر در حال گسترش است.
تگها: صبح محلات, آمریکا, میلیاردها دلار, قاچاق, مواد مخدر, افغانستان, سود

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *