ظریف: برجام توافقی نیست که بتوان درباره آن دوباره مذاکره کرد/ اقدامات اخیر آمریکا علیه مردم ایران واقعا نفرت‌انگیز بود

28 تیر 1396 کد خبر : 988618072 | بازدید : 1006

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت برجام توافقی نیست که بتوان از آن خارج شد و یا درباره آن مذاکره مجدد انجام داد.

به گزارش صبح محلات به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز آمریکا در گزارشی بخش‌هایی از مصاحبه این شبکه با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، را منتشر کرد.

 

در مصاحبه شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز با ظریف آمده است: دولت ترامپ روز دوشنبه تائید کرد که ایران از مفاد توافقنامه بین‌المللی هسته‌ای (برجام) پیروی می‌کند. ساعاتی بعد از این تائید بود که دولت ترامپ ایران را به تحریک مشکلات در خاورمیانه متهم کرد و تحریم‌های اقتصادی جدیدی را علیه 18 نهاد و فرد ایرانی اعمال کرد. نظر شما چیست؟

 

محمد جواد ظریف در پاسخ به این سوال گفت: تحریم‌های جدیدی که دولت ترامپ اعلام کرد باعث مسموم شدن روابط بین دو کشور خواهد شد که تاکنون هم تضعیف شده است.

 

وی در گفتگو با «مارگارت برنن» مجری سی‌بی‌اس نیوز اضافه کرد: تحریم‌های جدید آمریکا ناقض روح توافقنامه (برجام) است. ما این تحریمها را بررسی می‌کنیم تا ببینیم که آیا آنها ناقض متن برجام نیز هستند یا خیر و سپس، متناسب با آن اقدام خواهیم کرد.

 

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با بیان اینکه تهدیدهای تروریستی آمریکا از جانب ایران نیست بلکه از جانب همپیمانان آمریکا است، گفت: کدامیک از تروریستهایی که به آمریکا حمله کرده‌اند، ایرانی یا تحت تاثیر ایدئولوژی ایران بودند؟ همه آنها از کشورهایی آمده بودند که متحد آمریکا هستند.

 

ظریف ادامه داد: کشورهایی وجود دارند که برای شما (آمریکا) تروریست تولید می‌کنند ولی آمریکا دنبال ایران است. نمی‌دانم چرا؟

 

 مجری سی‌بی‌اس خطاب به ظریف گفت رئیس جمهور ترامپ می‌گوید این توافقنامه (برجام)، توافقنامه بدی برای آمریکایی‌ها است و نقص‌هایی در آن وجود دارد که ظریف هم در پاسخ گفت: این طور نیست. هیچ توافقنامه‌ای به طور کامل مورد قبول همه نیست. 

 

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در پاسخ یه سوال مجری درباره موضع ایران نسبت به مذاکره مجدد درمورد برجام گفت: این توافقنامه یک توافقنامه چندجانبه است که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت. این توافقنامه یک توافقنامه دوجانبه نیست که بتوان از آن خارج شد یا درباره آن مذاکره مجدد انجام داد.

 

وزیر امور خارجه ایران همچنین در ادامه در پاسخ به سوال مجری سی‌بی‌اس نیوز درباره ممنوعیت مسافرت اتباع ایران به آمریکا گفت: آنچه دولت آمریکا در چند ماه گذشته ضد مردم ایران انجام داد واقعا نفرت‌انگیز بوده است.

 

ظریف در بخش دیگری از مصاحبه خود خطاب به مجری سی بی‌اس نیوز که از او پرسید "شما می‌گویید این رئیس جمهور ترامپ است که (باید) حسن نیت به شما نشان دهد؟" گفت: قطعا این دولت آمریکاست که ابتدا باید حسن نیت نشان دهد و دست از ارسال پیامهای خصمانه بردارد. 

 

 
تگها: صبح محلات, ظریف, برجام, مذاکره, اقدامات اخیر, آمریکا, مردم, ایران, نفرت‌انگیز

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *