چند ماه سکونتِ پرتنش آقای میلیاردر در کاخ سفید

14 فروردین 1396 کد خبر : 988616423 | بازدید : 18060

رییس جمهور پرحاشیه ایالات متحده طی چندماه سکونت در کاخ سفید با صدور فرمان ها و انتشار توئیت های جنجالی، روزهای پر تنشی را برای دولت آمریکا رقم زد.

به گزارشصبح محلات  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، درحالی که نزدیک به چند ماه از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید می‌گذرد، واشنگتن روزهای پر التهابی را پشت سر گذاشته است، از همان نخستین ساعات مراسم تحلیف خیابان‎های منتهی به ساختمان مجلس نمایندگان و بنای یاد بود "آبراهام لینکلن"، شاهد تظاهرات گسترده مردمی بود که به سیاست های رئیس جمهور جدید معترض بودند.

 

نتیجه دو ماه سکونت در کاخ سفید

 

سالها پیش در 28 اوت 1963 خیابان‌های واشینگتن میزبان هزاران نفر از معترضان به تبعیض نژادی در ایالات متحده بود که برای شنیدن سخنرانی معروف "مارتین لوتر کینگ" در مقابل بنای یادبود "آبراهام لینکلن" یا به گفته "جلال آل احمد" همان «مجسمه عظیم بی ابهت و خالی از ایجاد رعب» در واشنگتن دی‌سی جمع شده بودند تا صدای اعتراض خود را به گوش دولتمردان آمریکا برسانند؛ همان خیابان ها در روزهای آغازین کاخ سفید نشینی دونالد ترامپ، شاهد تجمع اعتراضی هزاران نفر از مردم آمریکا شد که مخالف سیاست های دولتمردان خود بودند.

نتیجه دو ماه سکونت در کاخ سفید

نتیجه دو ماه سکونت در کاخ سفید

 

در آن زمان "مارتین لوتر" در فاصله نچندان دور از ساختمان امروزی کنگره آمریکا در برابر مجسمه "آبراهام لینکلن" در سخنرانی مسوم به " رویایی دارم"، از آرزوی خود سخن گفت و به مردم نوید روزی را داد که در آمریکا همه با آرمان و مرام خویش زندگی کنند و مساوات و برابری ذاتی انسان ها محترم شمرده شود. حال پس از گذشت 54 سال از آن روزها همچنان مردم آمریکا در آرزوی تحقق این رویا به سر می‌برند.

 

درست یک روز پس از تحلیف دونالد ترامپ اعتراضات علیه سیاست های ترامپ ادامه یابد بطوری که رویترز در گزارشی تعداد معترضان را بیش از سه میلیون نفر در واشنگتن و سایرشهرهای آمریکا و اعلام کرد؛ اعتراضاتی که دو ساعت پیش از مراسم سوگند دونالد ترامپ در خیابان های اطراف کنگره با سردادن شعارهای ضد ترامپ آغاز شد و تا پایان مراسم تحلیف ادامه یافت که در این بین حدود 90 نفر نیز توسط پلیس بازداشت می شوند.

 

هرچند اعتراضات مردمی نسبت به سیاست های دولتمردان آمریکا موضوع کم سابقه ای در این کشور نیست و از آن جمله می توان به جنبش حقوق مدنی 1963، جنبش ضد جنگ 1969، جنبش ضد جهانی شدن 1999 و در نهایت جنبش تسخیر وال استریت یا همان جنبش 99% در سال 2011 میلادی اشاره کرد.

نتیجه دو ماه سکونت در کاخ سفید

نتیجه دو ماه سکونت در کاخ سفید

 

فرمان لغو اوباماکر

دونالد ترامپ در اولین اقدام برای اجرایی کردن وعده هایش در همان اولین ساعات پس از ادای سوگند فرمان لغو طرح بیمه درمانی باراک اوباما موسوم به «اوباما کر» را که  ۲۰ میلیون آمریکایی از آن استفاده می کردند را در حالی صادر کرد که هیچ طرح جایگزینی برای نظام خدمات درمانی ارائه نداد.

 

تیرگی روابط مکزیک و آمریکا

 شش روز پس از شروع به کار دونالد ترامپ، اولین قدم را برای تیرگی روابط میان آمریکا و مکزیک برداشت. او طبق وعده انتخاباتی، از مکزیک خواست هزینه ساخت دیوار میان دو کشور را پرداخت کند وانریکه پنیا نیتو، رئیس جمهوری مکزیک این درخواست را رد کرد. ترامپ نیز در واکنش، برنامه دیدار میان دو رئیس جمهور را لغو کرد. او گفت: «تا زمانیکه مکزیک با ایالات متحده آمریکا رفتار منصفانه و احترام آمیزی نداشته باشد، چنین نشستهایی بی ثمر خواهد بود و من می خواهم راه دیگری برگزینم. ما انتخاب دیگری نداریم.»

 

فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا

ترامپ در هفتمین روز از آغاز ریاست جمهوریش فرمان جنجالی ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران به آمریکا را امضا کرد. صدور این فرمان، به مدت یک هفته در فرودگاههای آمریکا و بسیاری از کشورها هرج و مرج بوجود آورد و موجی از اعتراضات را به همراه داشت. اعتراضات در سطح مردمی �
تگها: صبح محلات, سکونتِ, پرتنش, آقای میلیاردر, کاخ سفید

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات