روستای تاریخی خورهه محلات

1 اردیبهشت 1392 کد خبر : 9886118 | بازدید : 13251

اینجا خورهه است. جایی که در آن خورشید برآمده است. خورهه در اوستا به معنی محل برآمدن خورشید است. روستای خورهه از بخش‌های مرکزی شهرستان محلات است که از غرب به کوه «لوراخ گاو» و از جنوب به کوه خورزرین محدود می‌شود... 

این شهرستان بین روستاهای دودهک، ورین و آب گرم، در کنار رودخانه خورهه واقع شده که ارتفاعات 70 قله خورزن، سنگ تراش و طایقان آن را احاطه کرده است.
اگر در این فصل سال بخواهید به خورهه سفرکنید، با آب و هوایی سرد وخشک روبه‌رو می‌شوید، زیرا این روستا در محدوده کوهستانی قرار دارد اما در بهار و پاییز هوایی ملایم و مطبوع و در تابستان گرمای لذت‌بخشی دارد. رودخانه فصلی خورهه که از کنار این روستا عبور می‌کند، از کوه‌های طایقان سرچشمه می‌گیرد و زیبایی خاصی به منطقه داده است.
وقتی وارد روستای خورهه می‌شوید، سکوت آرامش بخشی گوش‌تان را نوازش می‌کند، چون بجز پیرمردها و پیرزن‌ها کسی در این روستای شگفت‌انگیز نیست و اکثر جوان‌ترها روستا را ترک کرده و به شهر آمده‌اند.
خورهه هنوز بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است و خانه‌های با گل و چوب ساخته شده در این روستا خودنمایی می‌کند. گیاهانی چون گل گاوزبان، پونه، شاتره، آویشن، خاکشیر، بومادران، اسپند، خارشتر و گون می‌رویند که مصارف غذایی و دارویی دارند، همچنین انواع جانوران و پرندگان مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک، و تیهو در پیرامون این روستا زندگی می‌کنند.

جاذبه‌های طبیعی
غار شاه بلبل که در کوه‌های بین خورهه و دلیجان واقع شده و غار تاریخی لوراخ گاو از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی روستای خورهه است که در انتهای آن نیز چشمه کم‌آبی جریان دارد.
همچنین چشمه وزوان (چشمه شوره) که در شمال معبد سلوکی این روستا واقع شده و آب آن سنگ ساز و غیر قابل شرب است، در این روستا جریان دارد.
محوطه تاریخی خورهه محلات از آثار تاریخی به جا مانده از دوره اشکانی، اسلامی و سلجوقی است که 3 هزار متر مربع وسعت دارد و از یک بنای اربابی شامل: بخش درونی، اتاق‌های متعدد و محوطه بیرونی تشکیل شده استتاریخ در خورهه
محوطه تاریخی و باستانی خورهه در مجاورت روستایی به همین نام و در 48 کیلومتری شمال شرق شهرستان محلات، در استان مرکزی قرار دارد. محوطه تاریخی خورهه محلات از آثار تاریخی به جا مانده از دوره اشکانی، اسلامی و سلجوقی است که 3 هزار متر مربع وسعت دارد و از یک بنای اربابی شامل: بخش درونی، اتاق‌های متعدد و محوطه بیرونی تشکیل شده است.
از این محوطه تاریخی تنها 2 ستون متشکل از 6 قطعه سنگ با مجموع ارتفاع 8 متر، بقایای فرو ریخته ستون‌ها، بخشی از دیواره‌های سنگی، گورها و آثار به دست آمده در 6 مرحله عملیات کاوش در این منطقه به جا مانده است.
تگها: خورهه, ستون های چهار هزار ساله, ستون های خورهه, روستای تاریخی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *