دختران امروز مادران فردای جامعه ایران/حضرت معصومه(س)؛ الگوی متعالی برای سبک زندگی دختران

3 مرداد 1396 کد خبر : 988618160 | بازدید : 947

یک پژوهشگر اسلامی گفت: دختر ایران اسلامی دختری پرده‌نشین نیست بلکه با الگو گرفتن از نشاط، پویایی، نجابت و اقتدار اسلامی حضرت معصومه(س) در راستای رشد و تعالی خود و رفع گوشه‌ای از دغدغه‌های جامعه تلاش می‌کند.

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، سالروز میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) در تقویم کشور ما به نام روز دختر نامگذاری شده و این روز بهانه خوبی برای بیان دغدغه و آسیب‌های پیش روی این قشر از جامعه است.

 

دشمنان برای سست کردن اعتقادات و باورهای ملت ایران برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام داده و نقشه و توطئه‌های خود را در قالب جنگ نرم پیش می‌برند که دختران در این اهداف دشمنان جایگاه ویژه دارند، به طوری که بسیاری از برنامه‌ های شبکه های ماهواره‌ای و فضای مجازی با هدف ضربه‌زدن به قشر زنان و دختران طراحی شده است.

 

دختران امروز مادران فردای جامعه ایران

 

فهمیه جاوید، پژوهشگر اسلامی با اشاره به میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر در گفت‎‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: دختران ما به عنوان مادران فردا یکی از ارکان اساسی جامعه محسوب می‌شوند، که رسانه‌ غربی و دشمنان اسلام از طریق هجمه‌های مختلف به دنبال ضربه زدن به این جایگاه متعالی‌اند تا این نسل از جامعه ایران-اسلامی را به انسان‌های حلقه به گوشی برای دست‌یابی به اهداف خود تبدیل کنند.

 

جاوید اظهار کرد: پر‌رنگ شدن جذابیت‌های بصری و به دنبال آن تعریف و تمجیدهای سمعی یکی از دلایل اصلی کوتاه‌بین شدن برخی از دختران جامعه است به گونه‌ای که این افراد به تعریف مردمان دنیا‌زده بسنده کرده و با آن ارضاء می‌شوند، راه حل اصلی برای خروج دختران از این باتلاق، پرورش آن‌ها بر اساس کرامت است. در مقابل این گروه دخترانی در جامعه هستند که از بصیرت بالا و دشمن‌شناسی قوی برخوردارند.

 

توجه به لطافت عاطفی و زمانه‌شناسی دو نکته مهم در تربیت دختران

 

این پژوهشگر اسلامی با اشاره به تربیت دختران، بیان کرد: دو نکته حائز اهمیت در تربیت دختران ما توجه به لطافت عاطفی دختران و درنظر گرفتن موضوع زمان و زمانه‌شناسی است.

 

وی در ادامه افزود: این به معنای غفلت از تربیت پسران و نگاه به آن‌ها در گوشه امن جامعه نیست، چرا که پاکی جسم دختران ما به دنبال پاکی چشم پسران است و عدم توجه به این مسائل یکی از دلایل کم‌رنگ شدن حس مردانگی، غیرت، مسئولیت‌پذیری و زودرنج بودن پسران است، که به یکی از دغدغه‌های مهم دختران برای انتخاب این افراد به عنوان همسر آینده تبدیل شده است.

 

دختران مملو از عواطف پدران، کمتر جذب بیگانگان می‌شوند

 

جاوید تصریح کرد: نقش پدران در تربیت عاطفی دختران نکته حائز اهمیت دیگری است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد، چرا که تجربه ثابت کرده دختران مملو از عواطف پدرانه کمتر به سمت عواطف اشخاص بیگانه جذب می‌شوند.

 

زینب (س)؛ الگوی زنان عالم

 

این پژوهشگر اسلامی با اشاره به نهضت عاشورا و الگوی بارز زن اسلامی، گفت: امام حسین(ع) در روز عاشورا خطاب به حضرت زینب(س) می‌فرمایند، من می‌دانم در این روز اذیت خواهی شد اما تو به اذن خدا مبلغی برای انعکاس پیام عاشورا در جهان هستی، حضرت زینب(س) نیز با اقتدار، تکبر و بزرگ منشی در کاخ ابن‌زیاد حاضر و به این وظیفه خود جامه عمل می‌پوشاند تا جایی که می‌توان از ایشان به عنوان بزرگترین الگوی زن در تمام تاریخ جهان یاد کرد.

 

وی در ادامه افزود: زنان مسلمان و دختران جامعه باید همانند حضرت زینب(س) انسان‌های آگاه به زمان باشند تا بتوانند یاوران امام زمان(عج) باشند.

 

جاوید با بیان حکایت بارز توانایی حضرت معصومه(س) در پاسخگویی به سئوالات و شبهات زمان خود ، گفت: گروهی از دانشمندان ایرانی اهل تحقیق برای پاسخ به سوالات خود و دیدار با امام کاظم(ع) به سمت مدینه حرکت می‌کنند، که موفق به دیدار با ایشان نمی‌شوند به همین علت به محضر حضرت معصومه(س) که در آن دوران در سن ۸ سالگی بودند، می‌رسند و حضرت به نحو احسن به سوالات آنان پاسخ می‌دهد و این گروه با رضایت کامل به سمت ایران باز می‌گردند که در مسیر امام کاظم(ع) را ملاقات می‌کنند و ایشان پس از شنیدن ماجرا می‌فرمایند«فداها ابوها».

 

حضرت معصومه(س)؛ الگوی متعالی برای سبک زندگی دختران

 

وی در ادامه افزود: بنابراین دختر ایران-اسلامی دختری پرده‌نشین نیست بلکه با الگو گرفتن از نشاط، پویایی، نجابت و اقتدار اسلامی حضرت معصومه(س) در راستای رشد و تعالی خود و رفع گوشه‌ای از دغدغه‌های اسلام تلاش می‌کند.

 

تجهیز دختران به مهارتهای ناب زندگی

 

این پژوهشگر اسلامی خاطرنشان کرد: عدم توجه به آموزش‌های سبک زندگی، یکی از دغدغه‌ها و مشکلات اساسی پیش‌روی دختران جامعه است، به گونه‌ای که بخش عظیمی از اختلافات بعد از ازدواج را می‌توان نتیجه بی‌توجهی به این مسئله دانست، به همین علت یکی از وظایف اصلی خانواده‌ها و مراکز آموزشی تجهیز دختران به مهارت‌های ناب زندگی است که به دنبال آن شاهد کاهش آمار طلاق و اختلافات بین خانواده‌ها خواهیم بود.

 

 
تگها: صبح محلات, جامعه, ایران, حضرت معصومه(س), الگوی متعالی, سبک زندگی, دختران

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *