هرچه به بانک‌ها می‌گوییم دریافت دیرکرد حرام است گوش نمی‌دهند

9 آذر 1396 کد خبر : 9886110221 | بازدید : 650

مرجع تقلید شیعیان گفت: به بانک‌ها هر چه می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا و حرام است گوش نمی‌دهند.

به گزارش صبح محلات به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آیت الله حسین نوری همدانی، مرجع تقلید شیعیان ظهر امروز در دیدار با جمعی از اعضای جامعه مهندسین کشور که در بیت این مرجع تقلید برگزار شد، ضمن عرض تبریک اعیاد ربیع‌الاول اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم از مهندسی و طراحی عالم خلقت سخن گفته است و کسانی که با مسئله مهندسی آشنایی دارند از این رهگذر درس خداشناسی را یاد می‌گیرند.

 

وی گام نخست دین را شناخت خداوند بیان کرد و افزود: همان‌طوری که علم هندسه از ساماندهی صحبت می‌کند خداوند متعال نیز بر اساس ساختن انسان‌ها چند ماده و اصل را در نظر گرفته تا انسان‌ها نیز ساخته‌شده و به کمال برسند.

 

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه ائمه (ع) و پیامبران از نظام خلقت خاصی برخوردار بوده و معصوم هستند، گفت: در ۸۰ جای قرآن خداوند متعال از علم و تعلم سخن گفته است، از این‌رو نخستین گام در راه خداشناسی علم و فهمیدن جهان خلقت است.

 

آیت الله نوری همدانی دومین گام شناخت خداوند را ایمان بیان و تصریح کرد: در قرآن کریم ۷۵۰ آیه در رابطه با توحید و خداشناسی صحبت شده است، کلمه بِنا در آیات قرآن به معنای قرار دادن مصالح جهان خلقت هرکدام در جای معینی است.

 

وی بابیان اینکه لااقل ۱۰۰ میلیون کهکشان در جهان خلقت وجود دارد که حاکی از عظمت خالق آن‌ها است، خاطرنشان کرد: اگر تمام مردم روی زمین برای سرشماری ستارگان بسیج شوند نیز قادر به این کار نخواهند شد.

 

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به عدم تصادم و برخورد ستارگان در جهان خلقت گفت: از عظمت جهان خلقت باید به عظمت و بزرگی خداوند متعال پی برد، علم توأم با ایمان دارای درجه بوده و تنها به کسانی که ایمان توأم با علم دارند به آن‌ها درجات اعطاء خواهد شد.

 

آیت الله نوری همدانی سومین گام خداشناسی را عقل بیان و تصریح کرد: عقل به معنای تشخیص حق از باطل و صحیح از ناصحیح است، در زندگی انسان عقل بسیار تأثیرگذار و مهم است، پیامبر اکرم (ص) در روایاتی فرموده‌اند هرکسی را که تأیید کردند به عقل او باید توجه داشت و دید که به چه میزان عاقل است.

 

وی با تأکید بر شناخت عقل و لشکریان عقل گفت: عقل و جهل هر یک ۷۵ واحد سپاه دارند، هر کسی که از جنود عقل این ۷۵ مورد را داشت عاقل است، و هر کس فاقد این ۷۵ واحد بود از عقل بهره نبرده است.

 

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تشکیلاتی که بتوان مراتب عقل اشخاص را مشخص کرد تا به‌حال درست نشده است، اگر بتوان مرکزی برای سنجیدن عقل افراد درست کرد امر خوبی است.

 

آیت الله نوری همدانی چهارمین مورد شناخت خداوند را تقوا بیان و ابراز کرد: انسان باید همواره خود را در برابر حضرت حق حاضر بداند، و تقوای الهی را رعایت کند.

 

وی مهم‌ترین کار انبیا را ساختن انسان بیان و تصریح کرد: ساختن انسان کار ساده‌ای نیست اینکه انسانی با ایمان، عاقل و باتقوا ساخته شود کاری آسانی نیست.

 

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم گفت: جامعه باید از سه امر فقر، ظلم و جهل مبرا باشد، هر جامعه‌ای که هر یک از این موارد باشد این جامعه عقب‌مانده است.

 

آیت الله نوری همدانی بابیان اینکه در دنیا ربا غوغا می‌کند، تأکید کرد: دولت‌ها را همان رباخواران به وجود می‌آورند، اما اسلام با ربا مخالف است و در ۷ جای قرآن درباره آن صحبت شده است، به بانک‌ها هر چه می‌گوییم که دریافت دیرکرد ربا است گوش نمی‌دهند.

 

وی با تأکید بر اینکه ربا موضوعی مخرب است، افزود: در زمان امام راحل که این مسئله بحث شد، ایشان فرمودند که دریافت جریمه برای یک بار ایرادی ندارد، اما ادامه آن ربا بوده و حرام است.

 

مرجع تقلید شیعیان گفت: مسئولیت نخبگان و مهندسان بسیار سنگین است باید سعی کنیم مملکتی بسازیم که خداوند گفته است، چراکه خداوند فرموده ما به کسانی تمکن می‌دهیم که منکرات را شناخته و جامعه را مبرا از منکرات کنند.

 

آیت‌الله نوری همدانی بابیان اینکه چالش میان گروه‌های تروریستی و گروه‌های اسلامی ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: نباید این‌گونه تصور کرد که با شکست داعش دشمنی با اسلام تمام شد دشمنان اسلام را باید شناخت و همواره در مقابل دشمنان مقاوم بود اگر استقامت و تقوا داشته باشیم کید و مکر دشمنان به ما آسیب نخواهد رساند.

 

وی ادامه داد: ما می‌دانیم که نقشه‌های آن‌ها سست و ناپایدار است چراکه عربستان سعودی تکیه‌گاه مردمی ندارد، سلطه گران جهانی حب جاه و مقام دارند و همواره در پی حرکت در این مسیر هستند.

 

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه با ظهور امام عصر (عج) مستکبران شناخته شده و روسیاه می‌شوند، گفت: روزی طرفداران حق چنان قوی خواهند شد که بر جبهه باطل پیروز شوند.

 
تگها: صبح محلات, بانک‌, دریافت, دیرکرد, حرام, گوش

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات