معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

رشد اقتصادی بخش معدن علیرغم رکود در عرصه ساخت‌و‌ساز/۳۸۰ هزار نفر در صنعت سنگ اشتغال دارند

25 مهر 1396 کد خبر : 988619468 | بازدید : 6325

صبح محلات_معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: با وجود اینکه در بخش ساخت و ساز رکود داشته ایم، بخش معدن با رشد اقتصادی مواجه شده است.

 

به گزارش خبرنگار صبح محلات؛ جعفر سرقینی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در «نیم ور» محلات با اشاره به اینکه دولت برای حل مشکلات معدن عزم جزمی دارد، گفت: توسعه در بخش معدن توسعه پایدار است، معدن در همه جا با خود توسعه همراه داشته است. در ایام تحریم نیز تنها صنعتی که کمترین آسیب را دید همین معدن بود.

 

وی اظهار کرد: عقب ماندگی صنعت سنگ در ایران نیاز به واکاوی و بررسی آمار و ارقام دارد. زمانی که رونق ساخت و ساز مسکن زیاد است، بخش صادارت مغفول باقی می ماند و برای صادرات نیز برنامه ریزی نمی‌کنیم و امروز در رکود ساخت و ساز به فکر صادرات افتاده ایم.

 

 

اشتغال ۳۸۰ هزار نفر در صنایع سنگ/کاهش ۳ میلیون دلاری واردات در سال ۹۵

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه امروز ۳۸۰ هزار نفر در صنایع سنگ در حال فعالیت هستند، افزود: این امر یکی از اشتغال های پایدار محسوب می شود.

 

سرقینی از صادرات ۶.۶ میلیارد دلاری خبر داد و گفت: در بخش صنعت در سال ۹۵ افزایش ۱ میلیون دلاری صادرات را شاهد بودیم. در بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۹۱، ۶.۵ میلیون دلار واردات داشتیم که این رقم در سال ۹۵ به ۳ میلیون دلار کاهش یافته است.

 

۸ میلیون دلار صادرات در بخش فولاد پیش بینی شده است

 

وی در خصوص صادرات فولاد بیان کرد: در بخش صادارت فولاد نیز امسال برای صادرات ۸ میلیون دلاری برنامه ریزی شده است که این رقم دور از ذهن نیست.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تلاش کردیم در این زمینه شرایط را هموار کنیم. اگر موافق صادرات سنگ خام باشیم یعنی به اقتصاد مقاومتی هبچ اعتقادی نداریم و امروز نیز برای حمایت از تولید داخلی با تعرفه واردات بازار را کنترل می‌کنیم که این امر کمک دولت به بخش خصوصی است.

 

رشد اقتصادی در بخش معدن با وجود رکود در عرصه ساخت و ساز

 

سرقینی با اشاره به اینکه به دلیل اعتقاد به اقتصاد مقاومتی و اشتغال، جلوی صادرات مواد خام را گرفته ایم، افزود: امروز بخش معدن با رشد مواجه است و در سه ماهه اول امثال ۴ و نبم درصد رشد داشته ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد تولید معادن ما در ساخت و ساز صرف می‌شود و وقتی در ساخت و ساز رکود داشته باشیم، یعنی ۷۰ درصد کار معدن تعطیل و در همین شرایط بخش معدن با رشد اقتصادی مواجه شده است.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, معاون وزیر صنعت معدن و تجارت, جعفر سرقینی, دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران, رکود صنعت ساختمان, رشد اقتصادی در بخش معدن, صادرات مواد معدنی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات