تولید سالانه ۲۵۰ تن گوشت مرغ توسط کارآفرین فراهانی/ صنایع تبدیلی بهترین راهکار توسعه اشتغال روستایی

11 اسفند 1395 کد خبر : 988616059 | بازدید : 871

امید طاهروردی، جوانی کشاورز فراهانی که اینها روزها با معضلات کشاورزی و دامداری دست و پنجه نرم می کند، امیدوارتر از گذشته با ایستادگی در مقابل مشکلات به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی است.

مقاومتی است.

به گزارش  صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛به نقل از  فراهان خبر؛ امید طاهروردی یکی از جوانان فراهانی است که در عرصه کشاورزی با شور و شوق به تلاش پرداخته است.

 

او با وجود اینکه این روزها به مانند بسیاری از اقشار و صنوف و صنعتگران با مشکلات بسیاری در حوزه فعالیتی خود دست و پنجه نرم می کند، ولی امیدوارتر از گذشته با ایستادگی در مقابل مشکلات به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 

امید ۱۵ سال پیش کسب و کار را در تهران رها کرد و در روستای اسفین فراهان در حوزه کشاورزی و دامداری مشغول فعالیت شد، او در این سالها تجارب بسیاری را با هزینه‌های گزاف به دست آورده است.

 

کارآفرین جوان فراهانی در این سالها به عنوان کشاورز و دامدار نمونه معرفی شده است.

 

برای اینکه سهم خود را به عنوان یک ایرانی درخصوص تحقق اقتصادمقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، بپردازد وارد چرخه تولید گوشت سفید شد و تاکنون توانسته بخشی از نیازهای جامعه را در این زمینه تامین کند.

 

این جوان کارآفرین فراهانی که دبیر نظام صنفی استان مرکزی و شهرستان فراهان است، در گذشته با پرورش ۲۵۰ رأس گوساله گوشتی سالانه ۱۵۰۰ تُن گوشت قرمز تولید می کرد؛ همچنین سیب زمینی کار نمونه فراهان بود اما در سالهای اخیر با ادامه روند مشکلات دامداری و کشت سیب زمینی، این جوان فراهانی تنها به کشت دیم اکتفا کرده و تولید گوشت قرمز و سیب زمینی را رها کرده است.

 

 

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به عدم حمایت مسئولان و متولیان امر برای برون رفت از مشکلات بخش کشاورزی و دامی گفت: ادامه این روند و نبود حمایت سبب دلسردی کشاورزان می شود و از سوی دیگر افزایش قیمت تولید، کاهش تولیدات را به دنبال داشته است.

 

طاهروردی با اشاره به خسارت ۲۵۰ میلیونی سال گذشته در تولید سیب زمینی افزود: سالانه ۱۰۰۰ تُن سیب زمینی تولید می کردم، گرانی انواع نهاده‌ها، کود شیمیایی و بذر، کاهش قیمت سیب زمینی و نبود بازار فروش، سطح زیر کشت سیب زمینی را در این شهرستان کاهش داد و سیب زمینی‌کاران سودی بابت کاشت این محصول نبردند، لذا بدنبال کشت جایگزین شدند.

 

گله‌ای مشترک از از سوی تولیدکنندگان که گویا همتی برای رفع آن نیست

 

این جوان کارآفرین بیان کرد: نبود سردخانه نگهداری و انبار ذخیره محصول، بروکراسی‌های اداری از جمله قوانین دست و پا گیر بانک‌ها در ارایه تسهیلات کشاورزی برای خرید ادوات کشاورزی، نامناسب بودن میزان پرداختی‌های بیمه در پی خسارات  و از همه مهم‌تر عدم حمایت از صادرات سیب‌زمینی از سوی مسئولان باعث شد تا سطح زیر کشت این محصول دست کم در این شهرستان کوچک کاهش پیدا کند.

 

وی با اشاره به مشکلات دامداران شهرستان فراهان و تعطیلی دامداری‌های شهرستان گفت: افزایش قیمت نهاده های دامی، کاهش شدید فروش دام و افزایش بیماری‌های دامی، مشکلات عدیده ای است که دامن‌گیر این قشر زحمت کش شده و همین مشکلات سبب شده تا افرادی که تنها معیشت زندگی آنها از دامداری می گذرد، روزهای سختی را سپری کنند.

 

طاهروردی با اشاره به مشکلات کشاورزان در شهرستان مهرستان، افزود: با وجود بحران کم آبی و از رونق افتادن فعالیت‌های کشاورزی، با سرمایه شخصی و تسهیلات بانکی در حوزه تولید گوشت سفید ورود کردم.

 

 

تولید سالانه ۲۵۰ تُن گوشت سفید

 

این کارآفرین تصریح کرد: تولید سالیانه گوشت سفید این مرغداری با ظرفیت ۲۰ هزار قطعه و ۵ دوره جوجه ریزی سالانه به ۲۵۰ تُن می‌رسد.                      

 

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی در زمینه اشتغالزایی این واحد مرغداری تصریح کرد: در حال حاضر در این واحد پرورش مرغ ۳ نفر به‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند؛ متاسفانه نبود نیروی کار بومی بزرگترین معضل در بخش تولید است و ناچار هستم نیروی کار در بخش کشاورزی و مرغداری را از خاج از استان تامین کنم که مشکلات خاص خود را دارد.

 

طاهروردی بیان کرد: هزینه های تولید برای واحدهای تولید گوشت سفید سرسام آور بوده که خود باعث کاهش میزان سودهی می‌شود و تولیدکنندگان را دلسرد می کند.

 

 

شکست پایان کار نیست

 

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌هایش برای آینده گفت: شکست پایان کار نیست بلکه آغازی برای شروعی دیگر است؛ در این سال‌ها تجربیات ارزشمندی کسب کرده‌ام؛ با وجود خسارت‌های فراوان باز هم به تولید در بخش کشاورزی علاقه دارم و مصمم‌تر از گذشته برای ورود به عرصه پرورش ماهی تلاش می‌کنم. در بخش کشاورزی هم با توجه به کمبود منابع آبی و تغییر الگوی کشت، سعی در رونق بخشیدن به کشت گیاهان دارویی دارم.

 

طاهروردی با بیان اینکه باید بین صنعت و کشاورزی ارتباط باشد، گفت: برای اینکه به اهداف تولید دست پیدا کنیم باید اراضی کشاورزی را تجهیز و زمین‌ها را به شکل هندسی خاص در بیاوریم تا بتوان از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کرد.

 

 لزوم توسعه صنایع تبدیلی در فراهان

 

دبیر نظام صنفی استان مرکزی و شهرستان فراهان یکی از بهترین روش‌های توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای غیر کشاورزی را در مناطق روستایی، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی دانست و گفت: این موارد مؤثرترین روش برای کاهش حجم ضایعات کشاورزی به شمار می‌رود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: وجود صنایع تبدیلی، یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال در مناطق روستایی، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و توسعه اقتصادی و... است.

 

 

 
تگها: صبح محلات, تولید سالانه, کارآفرین, صنایع تبدیلی, بهترین راهکار, توسعه, اشتغال روستایی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *