یارانه نان امسال چند تومان است؟

1 اردیبهشت 1392 کد خبر : 9886125 | بازدید : 8751

به گزارش اروم نيوز،در حالی که طبق تصویب بودجه سه دوازدهمی برای سه ماه ابتدای سال جاری بنا شد گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها اجرا نشود، اما همانند سال گذشته از اولین ماه سال صحبت از افزایش قیمت نان به میان آمده است.


سال گذشته نیز در حالی که دولت وعده داده بود تا پیش از اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها قیمت ها افزایش نیابد، ستاد تنظیم بازار به دلیل افزایش خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت، قیمت نان را افزایش داد.


اما در پی این اقدام ستاد هدفمندسازی یارانه ها مبلغ ۲۸ هزار تومانی را که بابت مابه التفاوت اجرای گام اول و دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها به ازای هر نفر، به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده بود را به عنوان یارانه نان در ۱۲ ماه سال گذشته در نظر گرفت.


در ابتدای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها نیز دولت همزمان با آغاز فاز اول هدفمندی یارانه ها، یارانه نان را به صورت نقدی به حساب مردم واریز کرد و قیمت نان را افزایش داد.


در سال جاری نیز با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم بنا شده دولت و مجلس درباره قیمت نان با یکدیگر توافق کنند به گونه ای که یا قیمت نان افزایش می یابد یا یارانه ای برای جلوگیری از افزایش قیمت در نظر گرفته می شود.


البته دولت در سال گذشته برای ۱۲ ماه یارانه نان را پرداخت کرد و اگر در سال جاری توافق صورت بگیرد که قیمت نان بالا نرود، دولت باید یارانه ای را به ازای افزایش قیمت نان در سال گذشته پرداخت کند.


این در حالی است که بنا به لایحه بودجه سال جاری رقمی معادل ۳۷ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۶۰۹ میلیون ریال برای پرداخت یارانه نقدی نان به خانوارها در نظر گرفته شده است اما مشخص نیست که این یارانه پس از اجرای گام دوم هدفمندسازی به مردم پرداخت می شود و یا مانند سال گذشته دولت با افزایش قیمت نان اقدام به پرداخت یارانه نقدی می کند.


بر این اساس در صورتی که دولت یارانه نان را به ۷۴.۵ میلیون ایرانی مشمول دریافت یارانه نقدی گام اول قانون هدفمندسازی یارانه ها اختصاص دهد، نرخ یارانه نان در سال ۹۲ رقمی حدود ۵۰ هزار تومان خواهد بود.


اما در صورتی که دولت مانند سال گذشته یارانه نان را به افرادی که برای اعلام انصراف از دریافت یارانه نقدی به آنها پیامک ارسال کرده بود اختصاص ندهد، حدود ۱۰ میلیون نفر این یارانه را دریافت نخواهند کرد و در نتیجه میزان یارانه نقدی نان به ازای هر نفر ۵۸ هزار تومان خواهد بود.

منبع:ايسنادیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *