بغض‌های انتخاباتی در ترازوی آمار و ارقام

14 اردیبهشت 1396 کد خبر : 988616899 | بازدید : 420

گزارش‌های رسمی اقتصادی نشان می‌دهد نحوه هزینه‌کرد درآمد‌های کشور در دولت‌های نهم و دهم بیشتر از دولت فعلی رویکرد عمرانی داشته و انگار اراده دولت فعلی بیشتر معطوف به هزینه‌های جاری خود و نجومی‌بگیران است تا کارهای عمرانی.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از کیهان، دو شب پیش بود که معاون اول دولت فعلی که خود در قالب نامزد ریاست‌جمهوری وارد میدان رقابت شده، در یکی از برنامه‌های تبلیغاتی خود باز هم به جای اینکه پاسخگوی عملکرد دولت متبوعش باشد به نقد و تخریب دولت قبلی پرداخت! 

 

اسحاق جهانگیری در این برنامه برای چندمین بار با تکرار یکی از ادعاهای قدیمی خود، گفت: در آن دوره [دولت قبل] بود که مسیر توسعه کشور منحرف شد و سرمایه‌های انسانی کشور نابود شد، معلوم نشد 700 میلیارد دلار درآمد کشور چگونه هزینه شد. 

 

اولین نکته‌ای که در این میان به چشم می‌خورد، روحیه عدم پاسخگویی دولتمردانی است که نه تنها از عملکرد بد اقتصادی خود عذرخواهی نمی‌کنند بلکه با راهبرد فرار رو به جلو، عملکرد دولتی که چهار سال از پایان عمرش گذشته را زیر سؤال می‌برند! 

 

از این موارد که در دولت فعلی فراوان وجود دارد عبور می‌کنیم و صرفا به بررسی درستی حرف معاون اول رئیس‌جمهور می‌پردازیم. هر چند جهانگیری در سخنان خود مشخص نکرد که منظورش از این 700 میلیارد دلار، درآمد ارزی حاصل از فروش نفت است یا درآمد کل کشور، ولی در هر دو صورت آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد در هیچ کدام از این دو مورد چنین رقمی وجود نداشته است. 

 

طبق آمار بانک مرکزی از سال 84 تا سال 91 مجموع درآمد‌های نفت و میعانات گازی، بیش از 631 میلیارد دلار بوده که با رقم جهانگیری مبنی بر 700 میلیارد دلار، حدود 70 میلیارد دلار اختلاف دارد. آنچه در این میان عجیب به نظر می‌رسد، تغافل یا غفلت جهانگیری نسبت به این موضوع است که وی هیچ اشاره‌ای به اینکه تمام درآمد‌های نفتی متعلق به دولت نیست، نکرد. به عبارت دیگر اگر سهم 14 درصدی شرکت نفت از درآمد نفتی و 31 درصدی صندوق توسعه ملی که از سال 89 تشکیل شده را از درآمد‌های نفتی کم کنیم، حدود 55 درصد از این درآمد در اختیار دولت قرار می‌گیرد. حال، با فرض اینکه منظور جهانگیری از درآمد 700 میلیارد دلاری دولت قبل، مجموع کل درآمد‌های آن دولت بوده است، باز هم آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که از سال 84 تا 91 مجموع درآمد‌های نفتی، درآمد‌های مالیاتی، واگذاری دارایی‌های مالی و... بیش از 627 هزار میلیارد تومان که معادل 623 میلیارد دلار است، می‌باشد. 

 

باز هم مشاهده می‌کنیم که رقم کل درآمد‌های دولت نهم و دهم طبق آمار‌های رسمی نزدیک به 80 میلیارد دلار با رقم ادعایی جهانگیری تفاوت داشته و معلوم نیست اساسا ایشان این رقم را کجا آورده‌اند! 

 

درآمد‌های نفتی خرج هزینه‌های عمرانی شد

 

طبق آمار بانک مرکزی، نسبت هزینه‌های عمرانی به هزینه‌های جاری که هر چقدر بیشتر باشد نشان دهنده سهم بیشتر هزینه‌های عمرانی از هزینه‌های جاری است در سال‌های 84 تا 91 به طور متوسط 32/8 درصد بود که در چهار سال تصدی‌گری دولت حسن روحانی به مرز 16/9 درصد کاهش پیدا کرده یا به عبارت دیگر سقوط 50 درصدی داشته است. 

 

آقای جهانگیری بهتر است در خصوص این بی‌انضباطی مالی در دولت متبوع خود گزارش دهد، چرا که در دولت گذشته، نسبت هزینه‌های عمرانی به هزینه‌های جاری؛ حداقل دو برابر بیشتر از دولت روحانی بوده است. دولت قبلی حداقل بیش از یک سوم هزینه‌های جاری‌اش صرف کارهای عمرانی کرد، این دولت که این رقم را نصفش کرد! ظاهرا دولت فعلی ترجیح می‌دهد که از نجومی‌بگیران بیشتر حمایت کند تا اینکه صرف هزینه‌های عمرانی بشود. 

 

نکته دیگر اینکه درآمد‌های کشور طبق سند و قانون بودجه سالیانه خرج شده و اصولا این حرف معاون اول روحانی که 700 میلیارد دلار! چگونه خرج شده، صرفا جنبه عوام‌فریبی و فرار از پاسخگویی دارد. 

گفتنی است مسئولان دولت روحانی در حالی با افتتاح طرح‌هایی مانند ستاره خلیج فارس در آستانه انتخابات عکس یادگاری می‌گیرند که دولت گذشته از همین منابع درآمدی 66 درصد آن را تکمیل کرده بود.  

خودتان با درآمد‌های نفتی چه کردید؟

 

آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که درآمد‌های نفتی دولت دهم که آخرین دولت منتهی به دولت روحانی است، مجموعا نزدیک به 158هزار میلیارد تومان بوده است. رقمی که طی مدت روی کار آمدن دولت روحانی به آستانه 228 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. یعنی درآمد‌های نفتی در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم، تقریبا 1/5 برابر شده است. 

 

طبق ادبیات خود مسئولان دولت یازدهم، آقای جهانگیری ابتدا باید توضیح دهد که با وجود 1/5 برابر شدن درآمد‌های نفتی این دولت، چه کاری با این پول‌ها صورت گرفته، سپس باید جواب دهد که چرا نسبت هزینه‌های عمرانی به هزینه‌های جاری دولت روحانی در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم نصف شده است.

 دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات