سهم 10 درصدی زنان از اعتیاد در استان مرکزی/تمایل نگران کننده زنان به مواد مخدر صنعتی

11 بهمن 1395 کد خبر : 988615570 | بازدید : 431

مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: اعتیاد بانوان از جمله مسائلی است که پیشگیری و کاهش آن به اقدامات فوق‌العاده نیاز دارد و همکاری این دفتر با شورای مبارزه با مواد مخدر استان امکان انجام این اقدامات را فراهم می‌کند.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، زهرا فرجی در کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استان که با موضوع اعتیاد زنان برگزار شد با بیان اینکه بر اساس آخرین امار منتشر شده 10 درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر استان را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: اعتیاد بانوان تبعات ناگوارتری برای فرد و جامعه به همراه دارد و متاسفانه شاهد افزایش اعتیاد بانوان در جامعه هستیم.

 

وی با تاکید بر امر پیشگیری از اعتیاد عنوان کرد: مرحله رسیدن به زمان وابستگی به ماده مخدر در زنان نسبت مردان کمتر است و سریع‌تر به مواد مخدر وابسته می‌شوند و متاسفانه سن مصرف مواد مخدر نیز در میان بانوان کاهش یافته است. با توجه به این موارد باید مقوله پیشگیری از اعتیاد در جامعه زنان با جدیت و همکاری تمامی دستگاه‌های مرتبط پیگیری شود.

 

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری استان مرکزی عنوان کرد: پیش از این در خصوص پیشگیری از اعتیاد اقداماتی در روستا و شهرهای استان انجام شده است، اما با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در انجام اقدامات فوق‌العاده برای پنج آسیب مطرح شده از جمله اعتیاد این اقدامات باید منسجم‌تر و با جدیت بیشتری پیگیری شود و اقدامات فوق‌العاده در دستور کار دستگاه‌ها قرار بگیرد.

 

فرجی ادامه داد: با همکاری شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی برنامه‌ و فعالیت‌هایی در این خصوص ترسیم و تدوین شده است که لازمه اجرای این برنامه‌ها همکاری منسجم تمامی دستگاه‌های مرتبط است.

 

وی در خصوص نوع مصرف مواد مخدر در جامعه زنان بیان کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده متاسفانه بانوان به سمت مواد مخدر صنعتی گرایش دارند که با توجه به آسیب‌های این مواد اطلاع رسانی و دیگر راهکارهای موثر پیشگیری مورد توجه است.

 

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری استان مرکزی تاکید کرد: اعتیاد بانوان خارج از نهاد خانواده نیست و تاثیر مستقیم بر سلامت خانواده می‌گذارد. رواج اعتیاد در بین بانوان زنگ خطری جدی است و باید از تمامی ظرفیت ها برای کاهش این نرخ استفاده کنیم.

 

به گزارش ایسنا، دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی نیز، گفت: کمیته‌های مقابله با عرضه، درمان و حمایت‌های اجتماعی، اشتغال بهبودیافتگان و اقدامات حقوقی در ذیل شورای مبارزه با مواد مخدر استان تشکیل شده است. با توجه به موضوع اعتیاد بانوان تشکیل کمیته‌ای با این عنوان با همکاری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری در دستور کار قرار گرفت.

 

نبی‌الله شاه‌محمدی بیان کرد: با توجه به اینکه اعتیاد دائم تغییر ماهیت دارد باید اقدامات کاربردی در رابطه با آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به جامعه بانوان در این خصوص در نظر گرفته شود تا پیشگیری موثری در این رابطه انجام شود.

 

وی عنوان کرد: مسائلی مانند اشتغال مناسب بانوان، اطلاع‌‌رسانی به گروه‌های سنی مختلف، پیگیری درمان مصرف‌کنندگان باید مورد توجه قرار بگیرد و تمامی دستگاه‌های عضو اقدامات عملیاتی و طرح‌های پژوهشی مورد نظر در خصوص اعتیاد بانوان را می‌توانند به این کمیته ارجاع دهند که بعد از بررسی‌های کارشناسی اقدامات لازم انجام شود.

 

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی افزود: با همفکری و انسجام دستگاه‌های عضو این کمیته می‌توان گام‌های موثری در راستای کاهش نرخ اعتیاد بانوان برداشت و یکی از موضوعات مهم علت‌یابی اعتیاد بانوان است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

شاه‌محمدی خاطرنشان کرد: تاکنون اقداماتی از جمله آموزش مقطع دوم دبیرستان در شهرستان اراک در مناطق یک و دو آموزش‌و‌پرورش در سال تحصیلی جاری، آموزش در کانون و جمعیت‌های زنان در لایه‌های پایین جامعه و ادارات، برگزاری آموزش 6 ساعته در این خصوص در سطح استان، سوق دادن افراد معتاد به سمت درمان در 163 مراکز درمانی موجود در استان انجام شده است.

 

وی ادامه داد: تربیت 60 مربی با هدف گسترش آموزش در بدنه دستگاه‌های دولتی در حال اجراست. همچنین به زودی طرح شیوع شناسی در مراکز صنعتی استان نیز استارت زده می‌شود.

 

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی تاکید کرد: سازمان‌های مردم نهاد در راستای آگاهی‌بخشی به جامعه و کاهش نرخ اعتیاد با توجه به ارتباط‌ مستقیم با مردم و جلب اعتماد آنها می توانند بسیار موثر واقع شوند و در این خصوص نیاز به همکاری این نهادهای مدنی داریم.

 

 
تگها: صبح محلات, سهم 10 درصدی, اعتیاد زنان, مواد مخدر صنعتی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها