جزئیات خرید خدمت سربازان غایب در سال ۹۶/ سهم بودجه از درآمدهای نفتی مشخص شد/قیمت حامل‌های انرژی ثابت می‌ماند

6 بهمن 1395 کد خبر : 988615485 | بازدید : 1406

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، بودجه عمومی کل کشور از درآمدهای نفتی در سال 96 صد هزار و یک میلیارد تومان خواهد بود.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 آخرین مصوبات کمیسیون متبوع خود را در یک نشست خبری تشریح کرد که اهم آنها به شرح زیر است: 

 

 

*درآمدهای نفتی 

 

- مقرر شد تا30 درصد از صادرات غیرنفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود که این مسئله در لایحه دولت 20 درصد بود اما در کمیسیون تلفیق این رقم  برابر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به 30 درصد رسید.

 

-مقرر شد 14.5 درصد از درآمدهای نفتی به حساب شرکت نفت و شرکت‌های وابسته واریز می‌شود.

 

- مقرر شد تا 3 درصد از درآمدهای نفتی به توسعه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اختصاص یابد. 

 

- مقرر شد تا 101 هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای نفتی به بودجه عمومی کشور اختصاص یابد. چنانچه  مازاد این رقم کسب شد به حساب ذخیره ارزی واریز خواهد شد.

 

مفتح تاکید کرد : تصور می‌کنیم با تقسیم‌بندی این موارد در رابطه با درآمدهای نفتی گام مؤثری در استقلال بودجه از ناحیه قیمت ارز و بازار نفت برداشته باشیم.

 

 

 

*انتشار اوراق مشارکت

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 96 در ادامه سایر مصوبات کمیسیون متبوع خود را تشریح کرد.

 

- براساس مصوبه کمیسیون تلفیق؛ دولت مجاز است از محل افزایش 5 درصد فرآورده‌های نفتی که شامل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هواپیما را تا سقف 15 هزار میلیارد ریال صرف توسعه زیرساخت‌های حوزه نفت کند که این به معنای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل نخواهد بود لذا دولت براساس قیمتی که در ازای فروش بنزین از مردم دریافت می‌کند باید 5 درصد آن را برای موارد مورد ذکر صرف کند.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق شرکت نفت موظف شد تا معادل ریالی 4 میلیون تن قیر رایگان تا سقف 30 هزار میلیارد ریال  برای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی راه‌های روستایی و سایر موارد اختصاص دهد.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مقرر شد تا دولت بتواند تا سقف 50 میلیارد دلار از طریق فاینانس خارجی برای پروژه‌های خود تأمین مالی کند همچنین علاوه بر این موارد دولت درباره پروژه‌هایی که در سالهای گذشته اقدام به احداث آن کرده می‌تواند منابع آنها را از محل منابع سالهای قبل به اتمام برساند.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق به دانشگاه‌ها، مؤسسات عالی و وزارت بهداشت، نیرو، راه و شهرسازی، دفاع، ورزش و جوانان، صنعت و معدن و جهاد کشاورزی و همچنین شرکت‌های دولتی وابسته به آنها اجازه داده می‌شود تا سقف یکصد هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی و صکوک اسلامی را البته با رعایت قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت و یا قانون بازار اوراق بهادار منتشر کند. البته تضمین این اوراق مشارکت به عهده دستگاه‌های نامبرده خواهد بود.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق به دولت اجازه داده شد تا سقف 200 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی به صورت ریالی و ارزی منتشر کند.

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 96اضافه کرد : براساس مصوبه کمیسیون اوراق ارزی هم به این اوراق اضافه شد.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق؛ به شهرداری‌ها اجازه داده شد تا سقف 50 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و صکوک اسلامی با تضمین خود و بازپرداخت اصل و سود توسط شهرداری‌ها منتشر کند.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق؛ به دولت اجازه داده شد اسناد خزانه اسلامی را با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا 3 سال به صورت بی‌نام و بانام تا سقف 75 هزار میلیارد ریال به طلبکاران واگذار کند.

 

مفتح تأکید کرد: پیمانکاران و کسانی که از دولت طلبکار هستند می‌توانند اسناد خزانه اسلامی را بانام و یا بی‌نام با سررسید تا 3 سال دریافت کنند البته این اسناد هم از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق؛ به دولت اجازه داده شد تا در سال 96 بدهی‌های قطعی خود را تا سقف 50 هزار میلیارد ریال به دستگاه‌ها تسویه کند.

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق؛ به دولت اجازه داده شد تا سقف 100 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی منتشر کند. 

 

-براساس مصوبه کمیسیون تلفیق؛ به دولت اجازه داده شد تا سقف 50 هزار میلیارد ریال با سررسید تا 5 سال اوراق مشارکت منتشر کند. 

 

 

 

*معافیت های سربازی

 

مفتح در ادامه جزییات مصوبات مربوطه به خرید سربازی مشمولانی که 8 سال غایب دارند را تشریح کرد که مصوبات ان به شرح زیر است؛

 

- مشمولان غایب زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان،

 

- مشمولان غایب مدرک تحصیلی دیپلم ۱۵ میلیون تومان،

 

- مشمولان غایب با مدرک تحصیلی کاردانی ۲۰ میلیون تومان،

 

 - مشمولان غایب با مدرک تحصیلی کارشناسی

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, غایب, سربازان, بودجه 96, درآمدهای نفتی, کمسیون تلفیق, خرید خدمت سربازی, مجلس

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *