۴ جشنواره هنری در استان مرکزی برگزار می‌شود/مجوز برنامه تک‌خوانی بانوان به ارشاد استان مرکزی ارتباطی نداشت

4 بهمن 1395 کد خبر : 988615449 | بازدید : 8405

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از برگزاری ۴ جشنواره هنری همزمان در دهه فجر در استان مرکزی خبر داد.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از تسنیم، مهدی حقیقی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با اشاره به برنامه‌های فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهه فجر اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه کتاب بزرگترین رویداد فرهنگی امسال در استان مرکزی بود که به خوبی لمس شد اما برگزاری جشنواره فیلم فجر بزرگترین رویداد فرهنگی کشوری محسوب می‌شود.

 

وی افزود: در دهه فجر 4جشنواره فیلم، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایش به‌صورت همزمان برگزار می‌شوند اما با در نظر داشتن آماری که از فعالیت جشنواره فیلم فجر اعلام می‌شود نتیجه اثربخشی این جشنواره با موارد دیگر قابل قیاس نیست و این به سبب ذات سینما به عنوان یک هنر متحرک و علاقه‌مندساز است که توانسته جایگاه خود را در میان مردم پیدا کند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: امسال سی‌وپنجمین دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر است که البته برخی از استان‌ها تاکنون بین 3 تا 15 دوره این جشنواره را برگزار کرده‌اند، به‌طور مثال استان خراسان رضوی برگزاری این جشنواره را امری مهم و الزامی تلقی می‌کند و برگزاری آن در استان خراسان رضوی نهادینه شده  و در بودجه فرهنگی سالانه این استان اعتباری مختص برگزاری این جشنواره در نظر گرفته شده است.

 

حقیقی ادامه داد: سال گذشته تلاش ما بر این بود که بتوانیم این جشنواره را به نحو مطلوب برگزار کنیم و در این زمنیه اقدام به پرداخت حقوق صاحبان فیلم کردیم زیرا آثار تصویری مانند فیلم‌ها متعلق به دولت نیستند و به عنوان یک آثار هنری به بخش خصوصی تعلق دارد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ادامه داد: سال گذشته قرار بر این بود که تعداد 20 فیلم به نمایش گذاشته شود که هزینه‌ پخش آنها اعتباری بالغ بر 300میلیون تومان احتیاج داشت و این مبلغ بدون احتساب هزینه‌های جانبی اعم از تبلیغات، اطلاع‌رسانی‌ها، مراسم افتتاحیه، اختتامیه، دعوت از هنرمندان و سایر موارد است.

 

وی عنوان کرد: باتوجه به اینکه مشکلات مالی گریبان‌گیر دولت شده به دنبال عقد قراردادهایی با اسپانسرها بودیم تا بتوانیم منبع مالی مناسبی برای اجرای این جشنواره به دست آوریم اما متاسفانه سال گذشته به دلیل نبود این منابع موفق به برگزاری جشنواره فیلم فجر در سطح استان مرکزی نشدیم.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: امسال از ابتدای موعد مقرر برای برنامه‌ریزی این جشنواره تمام توان سازمان سینمایی استان‌ها در راستای اجرای این برنامه به کار گرفته شد که خوشبختانه با تمهیدات اتخاذی، امکان اجرای این جشنواره در استان مرکزی و 30 استان دیگر فراهم شده و جشنواره فیلم فجر به‌صورت همزمان در 31 استان سطح کشور برگزار می‌شود.

 

حقیقی بیان کرد: تاریخ برگزاری جشنواره فیلم فجر در پایتخت 12 بهمن‌ماه و به مدت 10 روز از 12 تا 22 بهمن‌ماه تعیین شده اما استان‌های دیگر به تبعیت از تهران، برنامه خود را از تاریخ 14 بهمن‌ماه به مدت 8 روز و تا تاریخ 22 بهمن آغاز می‌کنند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اضافه کرد: تدارکات این جشنواره در قالب 2بسته با 8 محتوا و در مجموع 16 فیلم و هر فیلم دو نوبت اجرا و در نهایت 32 نمایش در جشنواره فیلم فجر برنامه‌ریزی شده است.

 

وی افزود: مکان برگزاری این جشنواره سینمای عصر جدید اراک تعیین شده است زیرا این مجموعه سینمایی علی‌رغم کمبود تعداد صندلی‌ها از سیستم صوتی و تصویری مناسب و به‌روزی برخوردار است و ما در نظر داریم که این جشنواره به بهترین نحو برگزار شود و کیفیت را به کمیت ترجیح داده‌ایم زیرا استفاده از فضایی غیر سینمایی نوعی بی‌احترامی به مخاطبان سینما محسوب می‌شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ادامه داد: بر اساس قرارداد منعقد شده مقرر است تعداد 3 سالن و در مجموع ظرفیتی برای 600 نفر و فضای استفاده از این جشنواره برای مخاطبان سینمایی فراهم شود، که به‌طور قطع فیلم‌های منتخب برای نخستین بار بر روی پرده سینما می‌روند.

 

حقیقی عنوان کرد: مقرر شد که فروش اینترنتی و گیشه‌ای این بسته‌ها به تهیه کنندگان فیلم‌ها تعلق یابد تا کرایه فیلم خود را دریافت کنند، در مجموع در شرایط اندک و خلاصه، آنچه که به ما ابلاغ شده را به اجرا می‌رسانیم و با حداقل‌ها پیش می‌رویم، این درحالی است که صدا و سیمای استان مرکزی تیزرهای این جشنواره را به‌صورت رایگان پخش می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: تبلیغ بسیار، دعوت از دست‌اندرکاران، پخش فیلم‌های کوتاه و سیل برنامه‌های جنبی که به این برنامه رونق می‌بخشد نیازمند تامین منابع است و در این راستا با توجه به معضلات مالی دولت به سمت ادارات و موسسات فرهنگی دست یاری دراز کرده‌ایم تا به عنوان اسپانسر از بعد تبلیغات جشنواره و رزومه فرهنگی مجموعه خود برخوردار شوند.

 

حقیقی بیان کرد: باتوجه به اینکه برنامه‌های موسیقی و نمایشی را در سطح استان تا پایان سال لغو کرده‌ایم برگزاری این جشنواره می‌تواند جبران این تعطیلی‌ها باشد.

 

وی اضافه کرد:  سال گذشته تعداد 4 برنامه موسیقی در ایام دهه فجر برگزار کردیم که توسط این برنامه‌ها حضور مردم در ایام دهه فجر پر رنگ شد اما امسال این برنامه لغو شده و برگزاری جشنواره فیلم فجر می‌تواند جبران این موضوع باشد.

 

 

به عنوان مطالبه‌ای جدی فاصله موجود میان مردم و مسئولان را کاهش دهیم

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به ضرورت حمایت کارخانجات از برنامه‌های فرهنگی گفت: پیشنهاد می‌کنم به عنوان مطالبه‌ای جدی فاصله موجود میان مردم و مسئولان را کاهش دهیم و به دستگاه‌ها و کارخانجات پیشنهاد می‌دهیم که از این فرصت کسب شده نهایت استفاده را داشته باشند.

 

وی ادامه داد: قیمت بلیط‌ شرکت در این جشنواره برای برخی از استا‌ن‌ها 8هزار تومان و برای برخی دیگر از استان‌ها همانند استان مرکزی 10 هزار تومان تعیین شده است.

 

حقیقی تصریح کرد: بسته‌های جشنواره قبل از آغاز جشنواره پیش‌فروش می‌شوند و براساس بلیط تهیه شده برنامه استفاده از این بسته به فرد خریدار ارائه می‌‌شود که البته بسته تهیه شده به‌نام نیست و افراد دیگری می‌توانند جایگزین فرد خریدار شوند و از این برنامه بهره‌ ببرند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی عنوان کرد: فروش بلیط‌ها توسط گیشه به‌صورت سانس به سانس انجام می‌شود و در واقع به عنوان یک مشوق، خریداران پیش‌فروش بسته‌ای از تخفیف برخوردار می‌شوند و به ازای هر یک بلیط مبلغ 2هزار تومان تخفیف می‌گیرند که البته ساعت پخش این مجموعه‌ها به تفکیک بسته اول و دوم تعیین می‌شود.

 

حقیقی خاطرنشان کرد: برای برگزاری این جشنواره به مبلغی بالغ بر 100 تا 150میلیون تومان پول احتیاج داریم و به دنبال سودجویی نیستیم اما به حضور اسپانسر نیاز است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بیان کرد: تمام فیلم‌هایی که اکران می‌شود، ایرانی است زیرا فیلم‌های بین‌الملل مخاطب زیادی ندارند.

 

وی اضافه کرد: درنظر داریم برنامه‌های فرهنگی اعم از معرفی کتاب‌های نشر شده در اراک در زمینه سینما، برگزاری نمایشگاه عکس از سینماگران استان مرکزی و اینگونه برنامه‌ها را به اجرا برسانیم تا میزان شور و شوق این جشنواره را افزایش دهیم زیرا استان مرکزی دارای منابع انسانی بسیاری در عرصه سینما است که خط قرمزی ندارند.

 

 

پیش‌بینی می‌کنیم سازمان جدیدالاحداثی تحت عنوان سازمان رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی بنا شود

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به موضوع آسیب‌های اجتماعی گفت: مسئله آسیب‌های اجتماعی که مقام معظم رهبری و روسای سه قوه به آن ورود کرده‌اند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و پیش‌بینی می‌کنیم در این زمینه سال آینده سازمان جدیدالاحداثی تحت عنوان سازمان رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی بنا شود.

 

وی افزود: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس کارگروه فرهنگ و هنر استان مرکزی در این حوزه مهم شناسایی شد تا فعالیت‌های مورد نیاز را در این باره داشته باشد.

 

حقیقی ادامه داد: درحال طراحی آئین‌نامه جدیدی در این راستا هستیم که ظرف هفته آینده به مجموعه‌های مربوطه ابلاغ و در دهه فجر به مرحله اجرا می‌رسد.

 

وی عنوان کرد: 3موضوع هنری عکس، فیلم کوتاه و هنرهای تجسمی به تفکیک زیرشاخه‌های جشنواره آسیب‌های اجتماعی است که می‌توانند در کارگروه فرهنگ و هنر فعالیت داشته باشند و این امر مورد استقبال وزارت کشور و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی واقع شده است.

 

حقیقی افزود: اعتیاد یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی است و برای تفکیک اهمیت این مسئله از سایر آسیب‌ها در نظر داریم کارگاه ویژه فرهنگی و هنری در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد تشکیل دهیم.

 

 

سفر مدیران ستادی وزارت ارشاد به اراک

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با اشاره برنامه هفته آینده برخی مسئولان وزارتی گفت: هفته آینده معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مدیران کل اداری و عمرانی به استان مرکزی سفر می‌کنند و بازدید از فرهنگسرای آفتاب که با صرف 18 میلیارد تومان احداث و در مدت مدیریت سه مدیرکل تعطیل است در برنامه این سفر قرار دارد.

 

حقیقی بیان کرد: از فعالان عرصه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به پاس همکاری‌های مستمر کمال تشکر را دارم زیرا فعالان این مجموعه در تمام زمینه‌ها درصورت فراخوان به پای کار آمده‌اند حتی برخی از رسانه‌ها که با هم اختلاف سلیقه داریم، این هماهنگی به دلیل ارتباط خوب ارشاد با این قشر است.

 

 

مجوز برنامه تک‌خوانی بانوان به ارشاد استان مرکزی ارتباطی نداشت

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به موضوع کنسرت تکخوانی زن در اراک گفت: به دنبال اتفاقاتی که در حوزه ارشاد و در سطح استان روی داد با اشاره به اطلاعیه‌هایی که منتشر کرده‌ایم می‌توانیم بگوییم هیچ شخص و ارگانی مجاز به متهم شمردن اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و این اداره‌کل موظف است تمام سلیقه استانی را پاسخ دهد اما این پاسخگویی باید در چهارچوب ولایت فقیه و قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

 

وی ادامه داد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها به صراحت اعلام کرده است که خط قرمز ما در استان مرکزی آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی است و مواضع شرعی و قانونی این منطقه مبنی بر بیانات ایشان اجرائی می‌شود، اتفاقاتی که به وقوع پیوست مبنی بر دغدغه‌های دینی و سایر مباحث نبود بلکه هدف از ایجاد اینگونه قضایا تنها تخریب مدیریتی و مبدل کردن این استان به استان قم بود و در این زمینه باید بگویم که سالن و مجوز برنامه تک‌خوانی بانوان به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ارتباطی نداشت.

 

حقیقی عنوان کرد: به‌منظور حفظ دغدغه ذهنی اقشار مختلف جامعه، آرامش و وحدت استانی تصمیم گرفته‌ایم که تا پایان امسال هیچگونه برنامه کنسرت و موسیقی دیگری برگزار نشود، البته باید گفت که تعداد مجوزهای صادره از اداره‌کل ارشاد 3مجوز برنامه موسیقی بود و برنامه‌هایی تا پایان دهه فجر در نظر گرفته شده بود اما مجوزی در این راستا صادر نکرده‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: رویداد این اتفاقات اخیر قانونمندی دستگاه‌های فرهنگی را به دنبال داشت زیرا تمام برنامه‌های فرهنگی باید پس از کسب مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود اما دستگاه‌های فرهنگی سطح ا ستان مرکزی هیچگاه جایگاه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را به رسمتی نشناخته و ما را در جریان اینگونه برنامه‌ها قرار نمی‌دهند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بیان کرد: حراست آموزش و پزوزش کنترل لازمه را به این سازمان نداشته است و برنامه‌های بدون مجوز اداره‌کل ارشاد برگذار می‌کرده است، به دنبال برگزاری کنسرت تک‌خوانی بانوان در اراک دادستان حکمی با این عنوان که تمامی برنامه‌های سطح استان مرکزی باید مجوز لازمه را از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت و تحت نظر پلیس امنیت باشند صادر کرد اما با این حال برخی از دستگاه‌ها خلاف مقررات فعالیت می‌کنند و ما این مسائل را به دادستانی احاله می‌کنیم.

 

 

برنامه‌های تئاتر و موسیقی را در استان مرکزی لغو نمی‌کنیم

 

حقیقی افزود: برگزاری برنامه‌های تئاتر و موسیقی را لغو نمی‌کنیم بلکه معتقدیم در کنار این برنامه‌ها باید به نگرانی‌های برخی از مردم نیز توجه داشته باشیم و ابلاغیه لغو اینگونه برنامه‌ها تا پایان دهه فاطمیه معتبر است.

 

وی ادامه داد: فضای ایجاد شده فضایی عاری از تعامل و تخریب‌گونه است و باید گفت که برنامه‌های ما در دو بعد سیاه و یا سفید برگزار می‌شود و هیچ‌گونه نگاه خاکستری به این مسائل نداریم و با تمام احترامی که برای علاقه‌مندان به این سبک از موسیقی قائل هستیم اما فضای استان ما مذهبی و با استان‌های مشابه متفاوت است.

 

 
تگها: صبح محلات, جشنواره هنری, استان مرکزی, دهه فجر, حقیقی, مدیر کل فرهنگ و ارسال اسلامی استان, تک خوانی زن, کنسرت, فجر 95

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *