یک خانه ۵۰ متری؛ تمام سهم «ننه هاجر» از سفره انقلاب+عکس

15 دی 1395 کد خبر : 988615285 | بازدید : 1985

اسمش هاجر است. همه او را ننه هاجر صدا می زنند. چروک های صورتش از عمری ۶۰ ساله در رنج و سختی حکایت می کند.

 

به گزارش صبح محلات؛ به نقل از نسیم خنداب، کیلومترها از مرکز شهر خنداب دور می شویم و انتهای جاده های خاکی پیدایش می کنیم. اسمش هاجر است. همه او را ننه هاجر صدا می زنند. چروک های صورتش از عمری ۶۰ ساله در رنج و سختی حکایت می کند. صحبت کردن درباره زندگی برایش سخت است. با اصرار کنار ما می نشیند و با بیان چند کلمه ای شروع به شمارش دردهای دلش می کند.

 

خانه ای ساده و روستایی ۵۰ متری که پسربچه ای کوچک با شیطنت هایش به آن روح داده است. سوز سرما از لابلای پنجره های قدیمی به داخل می خزد، حتی گل اندود کردن درزهای پنجره، سرما را از کنجکاوی در خانه پیرزن منصرف نمی کند. پسربچه که نوه ننه هاجر است لباس هایی کهنه بر تن دارد و با پاهایی لخت بر تن سردِ فرشِ رنگ و رورفته قدم می گذارد.

 

اهالی روستا همه کشاورزند و در سطح متوسط اقتصادی قرار دارند. فرزندان ننه هاجر اما هرکدام مشغول زندگی خود هستند و جویای حالش نیستند.

 

 

 

ننه هاجر می گوید: زندگی من با یارانه و ۳۰ هزار تومان کمیته امداد که ماهیانه واریز می شود، می گذرد. درآمد دیگری ندارم، همسایه ها در تامین برخی از اقلام زندگی مرا کمک می کنند.

 

ننه هاجر از فیش حقوقی نجومی سرمایه های نظام سَر در نمی آورد اما با فیش های سَر به فلک کشیده برق، گاز و آبی که پرداخت نشده به خوبی آشناست.

 

عادت ندارد ناله کند و خود را راضی به رضای خدا می داند. سهم او از انقلاب اسلامی، تنها جان نثاری شوهرش در ۸ سال دفاع مقدس است.

 

 

در جامعه ما چندین ننه هاجر زندگی می کنند که با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشته اند و با ماهی کمتر از ۱۰۰ هزار تومان زندگی می کنند.

 

عدالت اقتصادی مصداقی از عدالت در معنای وسیع آن است، معرفی معنای وسیع عدالت راهی است برای یافتن حدود و ثغور مفهوم عدالت اقتصادی و به تعبیر دیگر، عدالت اقتصادی بُعدی از ابعاد گوناگون عدالت، از قبیل عدالت سیاسی، قضایی و فرهنگی است.

 

امروزه برای عدالت اقتصادی گاهی از واژه عدالت اجتماعی نیز استفاده می‌شود، برای آشنایی با معنای عدالت، در پرتو انوار سخنان حضرت امیرالمؤمنین(ع) قرار می گیریم تا از این طریق خوشه هایی برچینیم.

 

«و به یک چشم بنگر به همگان، خواه به گوشه چشم نگری و خواه خیره شوی، تا بزرگان در تو طمع ستم بر ناتوانان نبندند و ناتوانان از عدالت مأیوس نگردند.»

 

و نیز حضرت ضمن سفارشات متعدد به مأموران دریافت زکات که مرحوم سید رضی در آنها نشانه های عدالت را به عیان می بیند می فرمایند:

 

«اگر امین تو حیوانی را به عنوان زکات بگیرد، به او سفارش کن که میان ماده و بچه شیرخوارش جدایی نیفکند و ماده را چندان ندوشد که شیرش اندک ماند و بچه اش را زیان رساند و در سوار شدن به خستگی اش نیندازد و میان آن و دیگر شتران، عدالت را برقرار سازد.»

 

اما با وجود آموزه های دینی دقیق اسلامی پیرامون زدودن فقر از چهره جامعه، همچنان در جامعه خود با پدیده فقر رو به رو می شویم. در اینجا علاوه بر نقش خیران، نباید از نقش دستگاه های حمایتی غافل شد.

 

ما خیران بسیاری در جامعه داریم که در نهان به افراد فقیر کمک می کنند و نمی گذارند، آبروی مستمندان برای تکه نانی بین مردم برود.

 

 در تمام ادیان الهی، به ویژه دین کامل و بی نقص اسلام، انسان از احترام و کرامت ویژه ای برخوردار است، پیامبر عزیز اسلام (صلی الله علیه و آله) و امامان عزیزمان، اگر می خواستند به نیازمندی، کمکی نمایند، آنقدر دقیق و حساب شده این کار را انجام می دادند که اصلاً کسی متوجه نمی شد.

 

این بزرگان در کمک رسانی به فقیر مخفیانه و به دور از هرگونه هیاهوی تبلیغاتی، به این عمل شایسته اقدام می کردند، تا جایی که گاه بعد از شهادت آن عزیزان متوجه می شدند که این کمک از ناحیه چه کسی بوده است.

 

بنابراین ما نیز در این عمل خیر و خداپسندانه باید به پیشوایان معصوم (صلوات الله علیهم اجمعین) اقتدا نموده و در دستگیری از فقرا، سعی و تلاش نماییم که کمک های مالی خود را به دور از چشم دیگران انجام دهیم تا به این وسیله از فقرای عزیز حفظ آبرو نموده و موجب خفت و خواری و خجلت و شرمساری آنها نشده باشیم.

 

در روایتی از  امام صادق (علیه السلام) وارد شده که حضرت فرمود: «خداوند عالم می فرماید: هیچ چیز نیست مگر اینکه دیگری را موکل گرفتن آن کرده ام، مگر صدقه را، که آن را به دست خود می گیرم، حتّی اینکه مرد یا زن، خرمایی یا نصف خرمایی را صدقه می دهد، آن را تربیت می کنم و پرورش می دهم، همچنان که کسی کرّه اسب خود را تربیت می کند و چون روز قیامت به ملاقات من رسد آن صدقه را خواهد دید در حالی مثل کوه احد می باشد.» ۶ ؛ یعنی خداوند بی نیاز آن صدقه را به گونه ای پرورش می دهد که گویا از یک کاه کوه ساخته باشند.»

 

خیران می توانند برای کمک مالی به این خانواده با آی دی @mnasimekhondab در تلگرام ارتباط بگیرند.

 

انتهای پیام/ک
تگها: صبح محلات, ننه هاجر, فقرا و مساکین, خانه محقر 50 متری

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *