عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس

انتشار اوراق مشارکت برای تامین بودجه ۹۶/ راهکارهای دولت برای جبران کاهش درآمدهای نفتی

7 دی 1395 کد خبر : 988615234 | بازدید : 45187

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت برای جلوگیری از کسری بودجه در بندی از لایحه بودجه، به دنبال مجوزی است که اگر اعتبارات مورد نظر از محل فروش نفت حاصل نشد،بتواند اوراق بدهی از جمله اوراق مشارکت و یا اسناد خزانه منتشر کند تا کاهش منابع خود را جبران کند.

 

به گزارش صبح محلات؛ به نقل از فراهان خبر؛ دولت در بندی از برنامه لایحه ششم توسعه اعلام کرده بود چنانچه منابع دولت از درآمدهای نفتی کمتر از میزان پیش بینی شده باشد، مابه التفاوت از محل حساب ذخیره ارزی و در صورت عدم کفایت از محل اوراق بدهی تعهدزا و یا سایر اوراق مالی برای تامین حاصل شود و این منابع صرفا برای تامین تسریع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای برای طرح های مصوب در قانون بودجه همان سال با اولویت طرح هایی که از طریق مشارکت با وقت غیردولتی اجرا می شوند، اختصاص یابد.

 

این بند مورد انتقادات جدی نمایندگان هم در صحن علنی قرار گرفت و آن را اصلاحیه بودجه خوانند که دولت باید مجوز آن را به صورت سالانه اخذ کند.

 

در لایحه بودجه سال ۹۶ دولت حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برای منابع بخش عمومی و ۱۱۳ هزار میلیارد تومان از بخش مالیات و ۱۱۱ هزار میلیارد تومان از منابع نفتی برای تامین منابع بودجه سال ۹۶ در نظر گرفته است.

 

 

محمد حسینی، عضو کمیسون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به قیمت ۵۰ دلاری نفت در بودجه سال ۹۶ گفت: دولت به قیمت نفت ۵۰ دلاری در سال آینده خوش بین نیست و راهکارهایی را برای جبران کاهش درآمدهای نفتی در بودجه در نظر گرفته است.

 

وی افزود: در سال گذشته، قیمت نفت ۴۰ دلار در لایحه بودجه بسته شده بود اما در ماه های گذشته با تصویب کاهش سهم اوپک در تولید نفت، قیمت نفت افزایش یافت و سهم تولید ایران به روزی ۹۰ هزار بشکه افزایش یافت.

 

حسینی اظهار کرد: دولت برای جلوگیری از کسری بودجه در بندی از لایحه بودجه، به دنبال مجوزی است که اگر اعتبارات مورد نظر از محل فروش نفت در بودجه حاصل نشد، دولت بتواند اوراق بدهی از جمله اوراق مشارکت و یا اسناد خزانه منتشر کند تا کاهش منابع خود را جبران کند.

 

نماینده تفرش،آشتیان و فراهان تصریح کرد: به نظر کمیسیون برنامه و بودجه این بند در لایحه به معنای اصلاح بودجه است که دولت برای تصویب آن باید لایحه ای جداگانه ارائه دهد.

 

حسینی با اشاره به کاهش وابستگی هزینه های جاری دولت به درآمدهای نفتی، خاطر نشان کرد: نفت سرمایه میان نسلی است که اگر در اعتبارات عمرانی هزینه شود به وظیفه اصلی مان عمل کردیم، دولت برای تامین هزینه های جاری در سال ۹۶ اعتبارات تملک دارایی و اعتبارات تملک های مالی را در نظر گرفته است تا وابستگی بودجه جاری به نفت کاهش یابد.

 

انتهای پیام/ش
تگها: صبح محلات, اوراق مشارکت, تامین کسری بودجه, د.لت یازدهم, عضو کمسیون برنامه و بودجه, مجلس شورای اسلامی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *