سهم ناچیز قطب صنعت کشور از تسهیلات رونق تولید

18 مهر 1395 کد خبر : 988614823 | بازدید : 3488

در شرایطی که واحدهای تولیدی استان مرکزی تنها با ۴۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت هستند،اما تنها ۱۰۲ واحد صنعتی آن از میان ۱۰ هزار واحد واجد شرایط دریافت تسهیلات رونق تولید توانسته اند از این تسهیلات استفاده کنند.

 

سهم ناچیز قطب صنعت کشور از تسهیلات رونق تولید

 

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛ استان مرکزی با وجود با بیش از ۳ هزار واحد صنعتی،رتبه نخست تنوع محصولات صنعتی ، رتبه چهارم صنعت کشور و قطب دوم صنایع مادر تخصصی و تجهیزات ساز ایران را به خود اختصاص داده اما با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند.

 

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی به منظور بررسی وضعیت واحدهای تولیدی استان و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از مشکلات، طرح عارضه‌یابی صنایع را در سطح استان با همکاری برخی از دستگاه ها انجام داد.

 

در این طرح که به منظور شناسایی علل رکود و عوامل به وجود آورنده مشکلات صنایع استان اجرایی شد، تعداد هزار و ۶۸۱ واحد صنعتی و تولیدی عارضه‌یابی شدند.

 

با جمع‌آوری و بررسی پرسشنامه‌های تکمیل شده در حین اجرای این طرح مشکل تامین نقدینگی به عنوان مشکل نخست و بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه و تحریم‌های اقتصادی در مرحله دوم به عنوان دو معضل اساسی واحدهای بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ نفر شاغل شناسایی شد.

 

در این طرح عارضه‌یابی که در سال گذشته به منظور شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی استان در دستور کار قرار گرفت با اولویت‌بندی صورت گرفته واحدهای ۱۰ نفر کارکن به بالا را به شکل مستقیم با مشارکت جهادکشاورزی، شرکت شهرک‌های استان و هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری مورد مطالعه قرار داد و در نتیجه آن مشخص شد که ۶۳ درصد از واحدهای صنعتی استان با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی خود فعال هستند.

 

۱۱ درصد تعطیل واحدهای تولیدی به شکل موقت و ۲۳ درصد تعطیل دائم هستند که در این بین شهرستان زرندیه دارای بالاترین واحدهای خالی و پس از آن دلیجان به ترتیب بیشترین واحدهای تعطیل را دارا هستند، ۳۱ درصد واحدهای فعال استان نیز دارای ظرفیت کمتر از ۲۰ درصد و ۲۸ درصد واحدها با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ درصد فعالیت داشتند که به واقع ۶۰ درصد واحدهای تولیدی استان زیر ۴۰ درصد و ۷.۳ واحدهای تولیدی با ظرفیت بین ۸۰ درصد تا صد در صد ظرفیت خود فعالیت ‌می‌کنند.

 

با اجرای طرح عرضه یابی،وجود مشکل نقدینگی در ۷۰ درصد واحدهای تولیدی صنعتی استان مرکزی محرز است.

 

ابتدای امسال با تصویب هیئت دولت مقرر شد وزارت صنعت برای خروج واحدهای تولیدی از رکود و بهبود شرایط نقدینگی واحدهای تولیدی، ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار به بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و بزرگ در قالب تسهیلات رونق تولید اختصاص دهد تا اصلی‌ترین مشکل صنایع که تامین نقدینگی است، برطرف شود.

 

واحدهای تولیدی تا پایان شهریورماه فرصت داشتند تا با مراجعه به سایت بهین یاب نسبت به ثبت نام و دریافت این تسهیلات اقدام کنند.

 

در شرایطی که مشکل ۷۰ درصد واحدهای تولیدی استان نقدینگی است انتظار می رفت مسئولان استان برای جذب تسهیلات رونق تولید تلاش و پیگیری فراوانی را داشته باشند تا بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی استان از این طریق برطرف شود.

 

در مدت زمان ثبت نام برای دریافت تسهیلات، یک هزار و ۵۲۷ واحد تولیدی در نقاط مختلف استان مرکزی برای دریافت تسهیلات رونق تولید در سایت بهین یاب سازمان صنعت، معدن و تجارت نام نویسی کردند.

 

این در حالی است که پس از پایان ثبت نام واحدهای صنعتی، ۷۰۹ واحد به بانک های عامل معرفی و در نهایت ۱۰۲ واحد استان موفق به جذب ۱۲۳ میلیارد تومان از تسهیلات شدند که در واقع در این خصوص باید به عدم همکاری بانک ها در ارائه تسهیلات و عدم نظارت مدیران استانی توجه داشت.

 

در شرایطی که استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور مطرح است و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است  و در شرایطی که یک پنجم واحدهای صنعتی استان مرکزی تعطیل هستند انتظار می رفت مدیران استانی تلاش بیشتری را در جذب این تسهیلات داشته باشند.

 

در واقع می توان گفت در شرایطی که واحدهای تولیدی استان مرکزی تنها با ۴۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت هستند،اما تنها ۱۰۲ واحد صنعتی آن از میان ۱۰ هزار واحد واجد شرایط دریافت تسهیلات در کشور و از ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته شده،توانستند فقط ۱۲۳ میلیارد تومان را جذب کنند.

 

متاسفانه مدیران استان مرکزی در روزهای پایانی شهریور به فکر جذب تسهیلات افتاده بودند که این تلاش هم راه به جایی نبرد تا صنعت استان در جذب این تسهیلات توفیق چندانی نداشته باشد و با این شرایط مشکلات واحدهای تولیدی استان همچنان پا برجا خواهد بود.

 

انتهای پیام/ش
تگها: صبح محلات, قطب صنعت کشور, استان مرکزی, تسهیلات رونق تولید

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *