نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی کشور ۱۸ سال طول می‌کشد/تشدید عقب‌ماندگی‌های اراک در شورای پنجم

24 دی 1397 کد خبر : 9886111547 | بازدید : 212

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان گفت:وقتی نگاه ما به عمران شهر مبتنی بر نگاه سیاسی باشد، به انحراف کشیده می‌شویم و این نگاه باعث می‌شود که نتوانیم گزینه‌های مناسبی را برای شهرداری شهر و یا مدیران شهرداری انتخاب کنیم و متأسفانه این باعث تشدید عقب‌ماندگی‌های اراک در دوره پنجم شورا شده است.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛ علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و عضو كميسيون اقتصادي مجلس روز یکشنبه در جلسه پرسش و پاسخ اساتید دانشگاه علوم پزشکی از نمایندگان مجلس، درباره پروژه‌های عمرانی اراک گفت: در شرایط بغرنجی نسبت به تمام پروژه‌های ملی و محلی مواجهیم چراکه بیش از ۸۱ هزار پروژه استانی و بیش از ۳ هزار پروژه نیمه‌تمام ملی در سطح کشور وجود دارد.

 

وی افزود: تکمیل این پروژه‌ها به بیش از ۵۰۰-۶۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، این در حالی است که در بودجه ۹۷ رقم ۶۲ هزار میلیارد و در بودجه سال ۹۸ نیز همین میزان بدون تغییر و افزایش برای پروژه‌های عمرانی، دیده‌شده است.

 

 

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی کشور ۱۸ سال طول می‌کشد

 

کریمی تصریح کرد: با روندی که وجود دارد بیش از ده سال طول می‌کشد که همین پروژه‌های نیمه‌تمام، تمام شود. حال اگر تورم را هم در نظر بگیریم که تأثیر زیادی بر سرعت اجرای پروژه دارد، می‌بینیم که با فرض شروع نشدن پروژه‌های جدید حدود ۱۷-۱۸ سال دیگر زمان می‌برد که تکمیل این پروژه‌های نیمه‌تمام انجام شود.

 

وی ادامه داد: اینکه چرا این پروژه‌ها شروع‌شده و یا اصلاً اولویت بوده سوالاتی است که همواره وجود دارد.

 

این نماینده مجلس درباره توسعه شهری اراک عنوان کرد: توسعه عمران شهری بیش از پروژه‌های عمرانی دولتی مدنظر عامه مردم است، پروژه‌هایی که در زندگی روزمره خود با آن درگیر باشند. به‌طور مثال بیشتر مردم شاید به ساخته‌شدن نیروگاه، جاده و ... توجهی نداشته باشند اما تغییرات ساختار شهری،تقاطع، پل‌ها، زیرگذر و مبلمان شهری را به‌عنوان جلوه و پیشرفت شهری در نظر می‌گیرند. با این تعریف باید بگوییم که از این نظر در شهر اراک، عقب‌افتادگی داریم و از وضعیت ایده آل عقب هستیم.

 

وی با اشاره به عملکرد شورای شهر اراک تصریح کرد: در چند سال اخیر از شورای شهر اراک و شهرداران کار شاخصی ندیدیم.

 

کریمی افزود: متأسفانه مشکلی که در شوراها وجود دارد، نبود شرایط مناسب برای انتخاب شوندگان در قانون است که تنها سن و داشتن مدرک لیسانس است که باعث می‌شود افرادی که از توانمندی و تخصص سطح بالاتر برخوردار باشند در این عرصه کمتر حضور پیدا کنند؛ این مسئله در شورای پنجم هم وجود دارد.

 

وی اظهار کرد: علیرغم گذشت یک سال و نیم از آغاز فعالیت شورای پنجم، مشکلات متعددی را شاهدیم که یکی از آن انتخاب دو شهرداری است که توسط این شورا صورت گرفته که چندان مطلوب نبوده و نتوانسته انتظارات مردم را برآورده کند.

 

 

شورا درباره اولویت‌بندی نیازهای مردم در سطح شهر خوب عمل‌نکرده است

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان درباره اولویت‌بندی نیازهای مردم گفت: این شورا درباره اولویت‌بندی نیازهای مردم در سطح شهر خوب عمل‌نکرده است. چه در دوره چهارم و چه دوره پنجم شورای اسلامی تعدادی از تقاطع‌هایی که در سطح شهر مانند میدان ورزش و میدان شریعتی، ساخته‌شده که اولویتی در این نمی‌بینیم.

 

وی افزود: هیچ‌کدام از این دو پروژه اولویت‌دار نبود درحالی‌که برای هریک از آن‌ها هزینه‌های بسیار سرسام‌آور، بالغ‌بر ۶۰-۷۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود و شاید تا پایان پروژه، این مبلغ به ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برسد.  

 

کریمی خطاب به شورای شهر بیان کرد: ما به ازای این هزینه که در میدان شریعتی صرف شده چیست؟ اگر این مبلغ در هر منطقه دیگری هزینه می‌شد، می‌توانست تحولات عظیمی را به وجود بیاورد.

 

پروژه شریعتی، جنازه‌ای که دراز به دراز افتاده

 

وی تصریح کرد: پروژه شریعتی نه نیاز بود و نه اولویت، تنها مثل جنازه‌ای دراز به دراز افتاده و سال‌هاست که این مردم را رنج می‌دهد.

 

این نماینده مجلس توسعه عمران شهری را یک مقوله تخصصی دانست و اظهار کرد: این نگاه به توسعه عمران شهری از سوی شورای شهر و شهرداران منتخب آن‌ها با نیازهای واقعی تطبیق ندارد زیرا توسعه عمران شهری یک مقوله تخصصی است و باید کارشناسان با نگاه تخصصی اولویت پروژه‌ها، نحوه اجرا و ... را بررسی کنند.

 

وی افزود: وقتی نگاه ما به عمران شهر مبتنی بر نگاه سیاسی باشد، به انحراف کشیده می‌شویم و این نگاه باعث می‌شود که نتوانیم گزینه‌های مناسبی را برای شهرداری شهر و یا مدیران شهرداری انتخاب کنیم و متأسفانه این باعث تشدید عقب‌ماندگی‌های اراک در دوره پنجم شورا شده است.

 

نگاه درآمدزایی به شهرداری غلط است

 

کریمی از  وجود خلأ در نگاه شهردار و شورای شهر ناظر بر شهرداری خبر داد و گفت: نوع نگاه در شهرداری‌ها فقط درآمدزایی است، هر اتفاقی که در شهر می‌افتد شهرداری به دنبال درآمدزایی است درحالی‌که این نگاه غلطی است.

 

وی افزود: نگاه جامع‌نگر به توسعه شهری، نگاهی است که نوع فعالیت‌ها را در یک افق بلندمدت‌تر و کلی‌تر ببیند. اگر در شهری بیمارستانی چه در بخش خصوصی و چه دولتی ساخته شود، این به توسعه عمومی شهر، ایجاد و تولید ثروت در شهر و توسعه گردش مالی شهر کمک می‌کند.

 

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه شهرداری یک سازمان خدماتی است، گفت: عملکرد شهردار صورت سود و زیان ندارد. سود شهرداری و شهردار و شورا در این است که خدمات بیشتری ارائه دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: حداکثر کردن میزان خدمات در ازای بودجه، سودآوری شهرداری است.
تگها: صبح محلات, نماینده اراک, تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام, شورای پنجم, علی اکبر کریمی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *