در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مرکزی مطرح شد:

صادرات ۱۸۹ میلیون دلاری استان مرکزی به عراق/ ظرفیت صادرات استان مرکزی ۴ الی ۵ میلیارد دلار است

19 دی 1397 کد خبر : 9886111514 | بازدید : 3329

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با تکیه‌بر جایگاه ویژه صنعتی و کشاورزی استان عنوان کرد: ظرفیت صادرات این استان ۴ الی ۵ میلیارد دلار است و حد و حدود ۱.۵ میلیارد تعیین‌شده برای این استان کافی نیست.

 

 

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛ حسن دانایی فر مشاور معاون اول رئیس‌جمهور شامگاه سه‌شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مرکزی که با موضوع ظرفیت‌های موجود در عراق و سوریه در اراک برگزار شد، گفت: به نظر می‌رسد علی‌رغم مشکلاتی که بوده است مسیری که در عراق در پیش‌گرفته‌ایم درست است به دلیل اینکه در این کشور نتیجه گرفته‌ایم و طی ۱۶ سال گذشته، به‌جز بخش خدمات فنی و مهندسی که آن‌هم متضرر از یک اشتباه بود، صادرات به عراق سال‌به‌سال افزایش داشته است.

 

دانایی فر به حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: سالانه ۶ میلیون زائر بین دو کشور رفت‌وآمد دارند و بالای ۷۲ درصد مسافران خارجی کشور از عراق می‌آیند که از این میزان ۱۸ درصد آن باهدف درمان در کشور حضور پیدا می‌کنند.

 

وی بیان کرد: درزمینهٔ انرژی روابط قابل‌توجهی با عراق برقرار است که از آن می‌توان به ۱۳۰۰ مگاوات ظرفیت اسمی صادرات برق به عراق و دو خط گاز هرکدام با ظرفیت ۲۵ میلیون مترمکعب گاز اشاره کرد که چنین ظرفیت و رابطه‌ای را با دیگر کشورها نداریم.

 

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور ضمن بیان اینکه پیشی بینی می کینم که تا پایان امسال ۳.۵ میلیارد دلار در بخش انرژی صادرات به عراق داشته باشیم تصریح کرد: در حال حاضر ۲۲ تا ۲۳ میلیون مترمکعب حجم گازی است که از دو خط به عراق صادر می‌کنیم و همچنین ۴۰ درصد برق کشور عراق از برق ایران و یا از طریق گاز صادراتی تأمین می‌شود.

 

وی به بخش فنی و مهندسی اشاره کرد و ضمن تأکید بر اینکه تا قبل از داعش در این بخش توسط خصوصی‌ها و دولتی‌ها ۴.۴ میلیارد دلار پروژه گرفتیم اظهار کرد: بعد از داعش،عراق با کاهش درآمد نفتی روبه‌رو شد و به‌این‌علت پروژه‌ها متوقف شد که این مشکل همچنان ادامه دارد البته حرکات آهسته‌ای در اقلیم صورت گرفته که امید است افزایش یابد.

 

دانایی فر به رقابت داخلی و خارجی در بازار عراق اشاره کرد و افزود: قطعاً ترکیه و رژیم سعودی قصد دارند بازار عراق را به دست بگیرند حتی در آینده اگر حد شرایط امنیتی عراق به استاندارهای اروپایی برسد آن‌ها را نیز باید به این فضای رقابتی اضافه کرد.

 

وی ادامه داد: از شرکت‌ها می‌خواهیم تا در عراق ثبت شرکت انجام دهند و در آنجا حضور یابند و سازمان‌دهی کنند و برای برقراری یک رابطه تعاملی شریک محلی‌ای را در نظر بگیرند تا راه درستی انتخاب و مشکلات موجود حل شود.

 

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور ضمن استقبال از شرکت‌های مدیریت توسعه صادرات مطرح کرد: به نظرم برای پیگیری امور نیازمند ستادهای محلی هستیم که باید در استان مرکزی نیز این ستاد شکل بگیرد.

 

وی با تکیه‌بر جایگاه ویژه صنعتی و کشاورزی استان عنوان کرد: ظرفیت صادرات این استان ۴ الی ۵ میلیارد دلار است و حد و حدود ۱.۵ میلیارد تعیین‌شده برای این استان کافی نیست.

 

دانایی فر صادرات به عراق و سوریه را به ترتیب بیش از ۱۱.۵ میلیارد دلار و کم‌تر از ۱۷۰ میلیون دلار عنوان کرد و ضمن تأکید بر اینکه موافقت‌نامه تجارت آزاد با سوریه امضاشده است افزود: ازنظر سیاسی در عراق و سوریه مشکلی نداریم و حتی اخیراً موافقت‌نامه همکاری راهبردی بلندمدت ایران و سوریه نیز پاراف شده است.

 

وی ضمن بیان اینکه باخبر شدیم که در حال حاضر ۴۰۰ شرکت در بیروت کمپین زده‌اند تا با اصلاح وضعیت سوریه وارد این کشور بشوند خاطرنشان کرد: باید سازوکارها را درست کنیم زیرا عراق هم یک بازار است و هم یک فرصت. فرصتی برای ورود به بازارهای دیگر و همچنین در هر دو کشور فرصت سرمایه‌گذاری وجود دارد.

 

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق:

۹۵ درصد درآمد نفتی عراق به واردات اختصاص می‌یابد

 

حسینی دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق در بخشی از این جلسه گفت: در شرایط فعلی صادرات انتخابی نیست بلکه اجباری است زیرا از ابتدای دهه هشتاد ظرفیت‌های صنعتی کشور دو برابر شده ولی مصرف کشور تغییری نکرده است و به همین دلیل مجبوریم مازاد تولید کشور را صادر کنیم.

 

حسینی ضمن اشاره به اینکه بهتر از بازار عراق برای صادرات نداریم اظهار کرد: عراق تنها کشور منطقه است که هم پول دارد و هم نیاز به واردات، ازاین‌جهت که عراق ۸۳ میلیارد دلار درآمد از فروش نفت خام دارد که ۹۵ درصد آن به واردات اختصاص می‌یابد.

 

وی تصریح کرد: ما به‌راحتی در عراق تردد می‌کنیم درصورتی‌که بقیه کشورها به این شکل نیستند و این برای ما یک فرصت است.

 

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق خاطرنشان کرد: در سه قلم مصالح ساختمانی، ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی مزیت داریم که با توجه به گران تمام شدن حمل‌ونقل این قلم کالاها برای ترکیه این کشور هم نمی‌تواند در این عرصه با ما وارد رقابت شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی:

صادرات ۱۸۹ میلیون دلاری استان به عراق در ۹ ماهه امسال

 

محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در این جلسه گفت: در ۹ ماه ابتدای امسال از ۷۵۰ میلیون دلار صادرات استان نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار به کشورهای عراق و سوریه صادرشده که ۱۸۹ میلیون دلار آن‌که ۲۶ درصد کل صادرات استان را شامل می‌شود مرتبط به عراق است.

 

حاجی پور بیان کرد: مواد غذایی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی و شیشه اهم این محصولات صادراتی از استان بوده‌اند.

 

وی ایجاد ۶ میز صادراتی در استان را یکی از اقدامات انجام‌شده در راستای توسعه صادرات استان دانست و اظهار کرد: برای کمک به صادرکنندگان و توسعه صادرات استان از ظرفیت‌های موجود در سازمان توسعه تجارت نیز استفاده می‌کنیم.

 

انتهای پیام/
تگها: صبح محلات, توسعه صادرات, صادرات غیر نفتی استان مرکزی, صادرات 189 میلیون دلاری به عراق, افزایش صادرات به عراق

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *