در جلسه شورای اداری استان مرکزی مطرح شد؛

کریمی؛ وزارت صنعت توان عملی حمایت از تولید داخل را ندارد/سلیمی؛ لزوم پرداخت تسهیلات هدفمند در حوزه تولید

15 فروردین 1397 کد خبر : 9886111065 | بازدید : 2765

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که وزارت صنعت به عنوان حامی اصلی تولید مطرح است ولی توان عملی حمایت از تولید داخل را ندارد.

 

به گزارش صبح محلات به نقل از دیار آفتاب؛ علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان با اشاره به نامگذاری سال جدید تحت عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» توسط مقام معظم رهبری گفت: رهبر معظم انقلاب امسال هم مجددا در شعار سال به موضوع اقتصادی تاکید داشتند و این موضوع لزوم توجه بیش از پیش مسئولین و مردم را می طلبد.

 

کریمی با اشاره به قوانین و مقررات موجود در حوزه تولید ملی اظهار کرد: در حوزه تولید ملی قوانین نه تنها کم نداریم بلکه قوانین بسیاری در حوزه حمایت از تولید داخل در قانون اساسی و نیز در برنامه ششم توسعه هم ۲۳ ماده مصوب در زمینه حمایت از تولید داخل داریم.

 

وی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی کشور اشتغال‌زا نیست، بیان کرد: علیرغم اینکه در سال های اخیر رشد چهار درصدی را در عرصه اقتصادی کشور شاهد بودیم ولی این رشد همراه با ایجاد اشتغال نبوده است.

 

وابستگی رشد اقتصادی به درآمدهای نفتی یکی از دلایل اشتغالزا نبودن رشد اقتصادی 

 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی اضافه کرد: وابستگی رشد اقتصادی به درآمدهای نفتی، پایین بودن میزان بهره‌‌وری و همچنین پائین بودن رشد اقتصادی در حوزه تولید از جمله عواملی است که باعث شده رشد اقتصادی در کشور همراه با اشتغال نباشد.

 

کریمی بیان کرد: برای اینکه رشد اقتصادی همراه با اشتغال باشد بایستی رشد اقتصادی را به سمت تولیدات پایدار سوق دهیم تا شاهد ایجاد اشتغال باشیم.

 

عدم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی یکی از چالش‌های تولید کشور/رشد منفی در حوزه صنعت و معدن

 

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی اجرای نادرست اصل ۴۴ را یکی از چالش های تولید دانست و افزود: بعد از گذشت ۱۰ سال از اجرای اصل ۴۴ تنها ۱۳ درصد از پروژه ها به بخش خصوص واگذار شده اند و این نشان دهنده این حقیقت است که فاقد بخش خصوصی توانمند قابل رقابت با بخش دولتی در کشور هستیم.

 

وی با تاکید بر اینکه در بخش محیط کسب و کار پیشرفت قابل توجهی نداشته‌ایم، بیان کرد: در بین ۱۹۰ کشور جهان با چهار پله سقوط به کشور ۱۲۴ دنیا رسیده ایم و در بین کشورهای سند چشم انداز با دو پله سقوط در رده ۱۸ قرار گرفته‌ایم.

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: البته در بخش کشاورزی در سال های اخیر رشد ثابت ۵ درصد را داشته ایم و تولیدات محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تُن به ۱۱۹ میلیون تُن افزایش پیدا کرده است؛ در حوزه صنعت، معدن در سال های اخیر رشد منفی و در حوزه مسکن هم در سال‌های اخیر در رکود قرار داشته‌ایم.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه اقتصاد کشور همچنان در رکود قرار دارد، بیان کرد: دولت با مهار تورم توانست رکود تورمی را به رکود غیر تورم برساند ولی همچنان کشور در رکود قرار دارد.

 

خرید کالاهای خارجی رکود حاکم بر اقتصاد کشور را تشدید می‌کند/وزارت صنعت توان عملی حمایت از تولید داخل را ندارد

 

وی با تاکید بر اینکه رکود حاکم بر اقتصاد کشور ناشی از کمبود تقاضا است، ادامه داد: در کشور از نظر عرضه و تولید کمتر با مشکل مواجه هستیم و بیشتر مشکلات از طرف تقاضا است. در این شرایط خرید کالاهای خارجی رکود حاکم بر اقتصاد کشور را تشدید می کند.

 

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی اضافه کرد: در شرایطی که وزارت صنعت به عنوان حامی اصلی تولید مطرح است ولی توان عملی حمایت از تولید داخل را ندارد.

 

کریمی بیان کرد: هنوز سامانه جامعی در کشور وجود ندارد که محل رجوع همه تولیدکنندگان و کارفرمایان تایید شده باشد.

 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: فقدان یک مرجع تخصصی برای قضاوت در خصوص وجود کالاهای مشابه داخلی که وارد می شود یکی دیگر از مشکلات موجود در این زمینه است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

 

وی واگذاری پروژه های بزرگ را به شرکت های خارجی و استفاده از شرکت های داخلی به عنوان پیمانکار دسته دوم را یکی دیگر از مشکلات تولید داخل عنوان کرد و افزود: باید به گونه ای عمل کنیم که شرکت‌های خارجی به عنوان پیمانکار زیر نظر پیمانکاران داخلی فعالیت کنند. البته وزیر قول داده است که از پیمانکارهای داخلی استفاده کند و امیدواریم این موضوع محقق شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: در واقع حل مشکلات تولید نیازمند عزم ملی و همدلی همه مسئولین و مردم است تا در سایه اتحاد و همدلی فعالیت‌های خود را به پیش ببرند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

 

لزوم پرداخت تسهیلات هدفمند در حوزه تولید/۱.۵ میلیون فرصت شغلی به واسطه واردات و قاچاق کالا در کشور از بین رفت

 

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دولت، مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را سه ضلع تحقق شعار سال دانست و گفت: افزایش تولید نیازمند حمایت از تولید و داشتن تولیدات با کیفیت است.

 

سلیمی بیان کرد: مجلس این آمادگی را دارد تا قوانین لازم را برای افزایش تولید تصویب کند؛ البته هر چند در کشور قوانین زیادی داریم که برخی از آنها به رغم اینکه ۵ سال از تصویب‌شان می‌گذرد ولی هنوز اجرایی نشده اند.

 

وی با تاکید بر اینکه در کشور ظرفیت های خوبی در حوزه تولید وجود دارد، بیان کرد: بکارگیری این ظرفیت ها در جهت تولید نیازمند محرک‌هایی هستند که پرداخت تسهیلات با نرخ سود پائین یکی از این محرک‌ها است.

 

سلیمی با تاکید بر هدفمندسازی تسهیلات پرداختی در حوزه تولید، افزود: متاسفانه پرداخت تسهیلات در استان هدفمند نبوده و هر کس زور بیشتری داشته باشد می تواند تسهیلات بیشتری دریافت کند.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس توجه به موضوع کیفیت را در خرید کالا ایرانی موثر دانست و گفت: در این زمینه نقش سازمان استاندار بسیار موثر است و باید در این زمینه ورود جدی‌تری داشته باشد.

 

وی افزایش ۲۴ درصدی واردات و ۱۵ میلیارد دلار قاچاق سال گذشته را از آفت‌های تولید داخل عنوان و خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱.۵ میلیون شغل به واسطه ورود کالای قاچاق در کشور از دست رفت.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, شورای اداری استان مرکزی, کریمی, سلیمی, حمایت از کالای ایرانی, رونق تولید, رشد اقتصادی, رونق اقتصادی, استانداری مرکزی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *