گفتگوی صمیمی با مدیر انتشارات سفیران طلائیه

«آتش به اختیار» از جنس کتاب و محصولات فرهنگی/از انتشار تقویم نام آشنای «گلبرگ سرخ» تا چاپ کتاب «بابای آسمانی»

21 اسفند 1396 کد خبر : 9886110988 | بازدید : 1776

موسسه سفیران طلائیه موسسه ای جوان و جوان پسند است که آتش به اختیار، کمر همت خود را بسته تا گامی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بردارد.

 

به گزارش صبح محلات؛ به نقل از نسل فردا؛ در شهر اراک فعالان فرهنگی و مجموعه هایی هستند که شبانه روز خود را وقف جامعه و فرهنگ آن می کنند. اما تنها برخی از موسسات هستند که در کار خود پشتکار داشته و ثابت قدم هستند. موسساتی که آتش به اختیار کمر همت را بسته اند تا فرهنگ جامعه را حراست کنند.

 

موسسه فرهنگی و انتشارات سفیران طلائیه یکی از این مجموعه هاست که بخشی از فعالیت های آن در کتابفروشی این موسسه در مرکز شهر به بروز می رسد. تلاش‌های شبانه‌روزی و پشتکار دو برادر دغدغه مند اراکی برای زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره‌ی شهدا و نیز ارزش‌های دینی و ملی ما را بر آن داشت تا گفتگویی با «وحید جلایی» مدیر این مؤسسه داشته باشیم.

 

وحید جلایی متولد ۱۳۶۷ و اهل اراک است که علاوه بر مسئولیت این موسسه در فعالیت های فرهنگی، بسیجی وار فعالیت می کند.

 

 

جلایی با اشاره به چگونگی شروع کار خود گفت: در سال ۱۳۸۴ با توجه به اهداف و دغدغه‌هایی که داشتیم به‌صورت غیررسمی کار را آغاز کردیم. در ابتدا بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشته بودیم، ۵ میلیون تومان بود و با این مبلغ توانستیم مغازه‌ای کوچک در شهرک رضوی اراک اجاره کرده و کارمان را شروع کنیم.

 

وی اظهار کرد: هم‌زمان با آغاز فعالیت خود با مؤسسات و انتشارات مختلف رایزنی‌ کردیم تا بتوانیم با همکاری آن‌ها، برنامه‌ها و اهداف پیش‌رو را اجرایی کنیم، درنهایت از مهرماه ۱۳۸۷ «مؤسسه فرهنگی سفیران طلائیه» را با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌طور رسمی افتتاح کردیم.

 

این فعال عرصه فرهنگی ادامه داد: به‌طور رسمی من به همراه برادرم در این موسسه فعالیت داریم اما به‌طور غیررسمی مؤسسه با ۷ نفر همکاری دارد و از کمک‌های آن‌ها بهره می‌گیرد.

 

شناخت و بازخوانی زندگی‌نامه شهدا و کتاب‌خوانی؛ اهداف موسسه فرهنگی سفیران طلائیه

 

جلایی به اهداف و برنامه‌های موسسه فرهنگی سفیران طلائیه اشاره کرد و گفت: هدف مؤسسه از همان ابتدا، معرفی شهدای دفاع مقدس استان مرکزی و کشور و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی بود. چراکه این شهدا علی‌رغم تلاش‌های سایر مجموعه‌ها چندان شناخته‌شده نبودند.

 

 

چاپ تقویم«گلبرگ سرخ» اولین فعالیت موفق موسسه/ چاپ ۲۳ عنوان کتاب زندگی‌نامه شهدای استان مرکزی

 

وی تصریح کرد: اولین حرکت برای دستیابی به این هدف، تدوین و چاپ تقویم «گلبرگ سرخ» بود که مورد استقبال همگان قرار گرفت. در این تقویم شهدای استان به همراه محل و روز شهادت معرفی شدند و نیز تصاویر شهدا در صفحات سمت چپ چاپ‌شده بود. تاکنون نیز ۲۳ جلد کتاب با محتوای معرفی و زندگانی شهدای استان مرکزی را به چاپ رسانده‌ایم.

 

این جوان فعال فرهنگی به معرفی برخی از کتاب‌های چاپ شده این موسسه پرداخت و بیان کرد: کتاب «سنگ‌های آذرین» مربوط به زندگی تکاور شهید«حمیدرضا آسنجرانی» است و با کمک‌ همسر ایشان به چاپ رسید، کتاب «ستارگان سرزمین آفتاب ۱»زندگی‌نامه شهید مدافع حرم «محمد زهره‌وند» با تیراژ ۵۰۰۰ جلد به چاپ رسیده است. «بابای آسمانی» و «مبارز انقلابی» نیز دو کتابی هستند که زندگی شهدای مدافع حرم را با زبانی کودکانه برای کودکان به تصویر می‌کشد.

 

 

کسب رتبه اول در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس کشور

 

جلایی با اشاره به افتخارات و نشان‌های کسب شده انتشارات سفیران طلائیه افزود: دو سال متوالی به‌عنوان رتبه‌ برتر جشنواره ابتکارات بسیج استان مرکزی معرفی شدیم. کسب رتبه اول در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس کشوری، کسب رتبه در نمایشگاه دفاع مقدس شیراز، کسب رتبه برتر در همایش مؤسسات دفاع مقدس کشوری و نماینده دبیرخانه ملی شبکه وارثون از افتخارات این نهاد فرهنگی است.

 

وی با تاکید بر سختی‌های راه فعالیت‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: ما در این راه سختی‌های زیادی را تحمل کردیم و زحمات شبانه‌روزی ما سبب به ثمر رسیدن این کار شده است بنابراین از مسئولان مرتبط با حوزه‌ فرهنگ تقاضا داریم که از ما حمایت کنند.

 

 

انتهای پیام/ک
تگها: صبح محلات, سفیران طلائیه, آتش به اختیار, انتشارات فرهنگی, تقویم گلبرگ سرخ, کتاب شهدا, شهدای استان مرکزی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *