عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد

ضرورت توجه به آموزش‌های مهارتی در دانشگاه‌ها/بیکاری ۴۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور

17 دی 1396 کد خبر : 9886110661 | بازدید : 6596

عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مهارت‌ آموزش داده شده در دانشگاه‌ها به‌گونه‌ای نیست که فارغ‌التحصیلان بتوانند برای خود کارآفرینی و فرصت اشتغال ایجاد کنند.

 

به گزارش صبح محلات؛ علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان و عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با پیام دلیجان، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را چشم‌گیرتر ا ز سایر اقشار دانست و گفت: بر اساس داده‌های آماری نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از ۴۰ درصد است که این موضوع به عنوان یک چالش اساسی و فاجعه برای کشور محسوب می‌شود.

 

ضرورت توجه به آموزش‌های مهارتی در دانشگاه‌ها

 

وی با اشاره به عوامل متعدد دخیل در افزایش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان، افزود: دانشگاه‌ها قدرت پرورش افراد دارای مهارت و متخصص را ندارند چراکه مهارت‌ آموزش داده شده در دانشگاه‌ها به‌گونه‌ای نیست که فارغ‌التحصیلان بتوانند برای خود کارآفرینی و فرصت اشتغال ایجاد کنند.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: موضوع دیگری که در بیکاری فارغ‌التحصیلان موثر واقع می‌شود، این است که در شرایط رکود اقتصادی فعلی کشور، امکان جذب فارغ‌التحصیلان در واحدهای تولیدی وجود ندارد.

 

تسهیلات مناسب، زمینه‌ای برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان

 

سلیمی پرداخت تسهیلات با نرخ سود مناسب را یکی از عوامل مؤثر در ایجاد اشتغال عنوان کرد و افزود: متأسفانه تسهیلات اشتغالزایی بر اساس یک سیاست مدون و مشخصی پرداخت نمی‌شود تا کارایی لازم را داشته باشد.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان نیازمند یک چاره‌اندیشی اساسی است تا مانع از خروج نخبگان از کشور شد.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه توجه زیادی به مهارت‌آموزی دانش‌آموزان و دانشجویان شده است، خاطرنشان کرد: متولیان حوزه تعلیم و تربیت مانند وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری باید با برنامه‌ریزی دقیق ۵ ساله نسبت به اجرای دقیق این قانون اقدام کنند تا زمینه اشتغال فارغ التحصیلان فراهم شود.

 

انتهای پیام/م
تگها: صبح محلات, کارآموزش, مهارت آموزشی, کارافرینی, آموزش عالی, کمیسیون آموزش مجلس, علیرضا سلیمی

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *