سوغات‌های شهرستان محلات

سفری با گیوه‌های سنتی به سرزمین گل‌های داوودی/ شیرینی نوروز همراه با ارده مخصوص محلات+عکس

2 فروردین 1396 کد خبر : 988616223 | بازدید : 5766

صبح محلات_از سنت‌های مردم ایران خرید سوغاتی در مسافرت‌ها برای خود، دوستان و اقوام و آشنایان است و قطعا هر گردشگر و مسافری که شهرستان محلات را به عنوان یکی از مقاصد سفر خود انتخاب می‌کند طبق این سنت دیرین به دنبال سوغات نیز خواهد بود.

 

به گزارش صبح محلات، از سنت‌های مردم ایران خرید سوغاتی در مسافرت‌ها برای خود، دوستان و اقوام و آشنایان است و مسافران نوروزی نیز در تلاشند هر چند کوچک سوغاتی را به یادگار برای دوستان و اقوام خویش هدیه ببرند.

 

شهرستان محلات به عنوان یکی از مقاصد گردشگری، برای انواع سلایق سوغاتی مناسب را تهیه و تدارک دیده است که غالب این سوغاتی‌ها دارای سبقه ای تاریخی نیز هستند.

 

 

 

_حلوا ارده و ارده

 

حلوا ارده و ارده محصولاتی ست که طی فرایندی شامل آسیاب و پخت بدست می‌آید، حلوا ارده، حلوا کنجدی و ارده محصولاتی هستند که شما میتوانید در مسافرت به شهرستان محلات به عنوان سوغاتی شیرین و مقوی تهیه و برای خود و اقوام به عنوان پیش کش ببرید.

 

جلوای تولیدی در کارگاه‌های محلات پس از آماده سازی در در هنگام بسته بندی نهایی با مقداری مغز پسته نیز تزیین می‌شوند.

 

ارده نیز از محصولاتی ست که کنجد ماده اصلی تولیدی آن است و در طب سنتی بسیار مورد توجه است

 

 

حلوا ارده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_نان سنتی پرکوفت. گرده. شیری و دوآتشه

 

نان سنتی شهر محلات در قدیم الایام در تنورهایی که در اکثر خانه‎ها موجود بود و سوخت غالب آنها چوب و خس و خاشاک بیابان بود تهیه می‌شد.

 

نان پرکوفت به نانی خشک و گرد گفته می‌شود که در دو نوع ساده و مغزی تهیه می‌شود، در تهیه مغز ویژه نان سنتی پرکوفت مغزی محلات از سبزیجات خشک محلی، ادویه، آسیاب شده مغز گردو و کنجد استفاده می‌شود.

 

در تهیه نان شیری علاوه بر آب مقداری شیر و شکر نیز به خمیره نان اضافه می‌شود.

 

در حال حاضر نان سنتی محلات در برخی نقاط شهر و با استفاده از تنور های سنتی اما با سوخت گاز طبیعی تهیه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

_انواع گل، درخت و نهال

 

شهرستان محلات به واسطه شهرت جهانی خود در تولید گل و گیاه، بهترین مکان برای تهیه انواع گل و گیاه تزئینی ست که قطعا دیدار این گل‌ها همگان را سر شوق خواهد آورد.

 

 

_گلدان‌های سفالی

 

در کنار خرید گل و گیاه شهرستان محلات به مرکزی برای تهیه و تولید انواع گلدان‌ها و سازه های سفالی تبدیل شده است.

 

 

 

 

 

 

 

_تریکو

 

تریکو یا منسوجات بافتنی در روزگاری نه چندان دور به عنوان یکی از اصلی ترین پتانسیل‌های اقتصادی شهرستان بود که تعداد نسبتا زیادی از مردم شهرستان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از این شغل کسب درآمد و روزی می‌کردند.

 

با گسارش واردات این صنعت در حال حاضر در شهرستان محلات با رکودی نسبی مواجه شده است اما همچنان به جرات می‌توان گفت، محصولات تولیدی تریکوی شهرستان محلات از نظر کیفیت توان رقابت با تولیدات ملی را دارا می‌باشند.

 

 

_گیوه

 

گیوه، پاپوشی قدیمی ست که در گذشته به عنوان تنها پاپوش مردم مورد استفاده قرار میگرفته است.

 

با گسترش شهر نشینی و جایگزینی کفش به جای گیوه متاسفانه صنعت تاریخی و سنتی گیوه دوزی شهرستان محلات در حال نابودیست و تنها افرادی کهنسال و کمتر از انگشتان یک دست آن هم تنها به صورت تفننی نه برای کسب روزی به این حرفه مشغول هستند.

 

گیوه‌ی محلات و گیوه دوزان محلاتی در گذشته به خاطر شهرت در کار خود به جای جای کشور مسافرت و برای اهالی آنجا گیوه دوزی می‌کرده اند.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, گردشگری, محلات بهشت گردشگران ایران, سوغات, سوغات محلات, حلوا ارده, حلوا, گل, گلدان سفالی, گیوه محلات نان پرکوفت محلات

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir
salamup.ir
nashrkhabar.ir
nashrkhabar.ir