عطر نرگس شیراز در گلخانه های محلات پیچید

25 بهمن 1396 کد خبر : 9886110868 | بازدید : 1462

 

Image result for ‫گل نرگس‬‎

 

به گزارش صبح محلات به نقل از خبرگزاری ایسنا، حمیدرضا محمدی گفت: از سال 68 تولید گل و گیاه را آغاز کرده و در ابتدا گل زنبق را در سه رنگ و از گونه f1 (وارداتی ) آن تولید کنیم و تولید این نوع گل را به مرحله تولید انبوه رساندیم .

 

وی در خصوص سابقه تولید گل نرگس گفت: با مطالعه بر روی گل نرگس متوجه کیفیت این گل و مشتری پسندتر بودن این گونه گیاهی شدم و در کنار زنبق، تولید این گل را در مساحتی معادل صد متر مربع آغاز کردم و هم اکنون یک هکتار از اراضی بنده زیر کشت نرگس شیراز بوده و به جرات می توانم بگویم گل نرگس را بعد از شیراز به نام محلات ثبت کردم .

 

این تولید کننده گل و گیاه ضمن ابراز رضایت از تولید گل نرگس افزود: سطح زیر کشت یک هکتاری شامل گلخانه های تونلی و فضای باز بیرونی است. برخی سال‌ها در اثر سرما و یخ بندان گل‌های فضای باز دچار سرمازدگی شده اند ولی زمانی که هوا مطلوب باشد گل های بیرونی دارای بهترین کیفیت هستند .

 

محمدی مزیت نرگس محلات نسبت به گونه های مشابه تولیدی در سایر نقاط کشور را برشمرده و گفت: با توجه به خشک بودن هوای محلات کیفیت نرگس تولیدی شهرستان بالاتر از سایر نقاط کشور است و مزیت های دیگر آن نسبت به نرگس شیراز ماندگاری و معطر بودن گل نرگس تولید محلات است که عامل اصلی آن خشک‌تر بودن آب و هوای محلات نسبت به استان فارس است .

 

وی در ادامه بیان کرد: برای تولید این گل از پیاز آن استفاده می شود که این پیاز تولید داخل است. در ابتدای تولید گل نرگس پیاز آن از شمال آورده شد و به مرور در این بخش هم به خودکفایی رسیدم. هم اکنون توانایی پخش پیاز این گل در کل کشور را دارم. هم اینک از هر هزار متر مربع سطح زیر کشت 40 هزار شاخه گل بریده نرگس برداشت می شود و مدت زمان گل دهی این گونه گیاهی یک دوره است، این گیاه پس از برداشت برای گل دهی در سال آینده آماده سازی می شود.

 

تنها تولید کننده گل نرگس محلات در خصوص میزان اشتغال زایی صورت گرفته در این بخش نیز گفت: با حمایت های خوب  صورت گرفته از سوی مسئولین با تقاضای تسهیلات برای توسعه کار موافقت شده و همکاری لازم صورت گرفت و به صورت مستقیم در زمان کشت تا برداشت 8 نفر و در حدود 800 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است .

 

محمدی در خاتمه بازارهای هدف داخلی نرگس محلات را استان‌های تهران، اصفهان، آذربایجان های غربی و شرقی، البرز و شهرهای مجاور عنوان کرد و گفت: با توجه به کیفیت بالا و مزیت های این محصول شامل قد گل، شکوفه، عطر و ماندگاری این گل قابلیت صادراتی را نیز دارا بوده و در صورت حمایت و تقاضای کشور های همجوار آمادگی صادرات این محصول از محلات نیز وجود دارد.
تگها: صبح محلات, گل, نرگس

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
پر بحث ترین ها
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات